Spór o pieniądze
Przed wyjazdem do Erytrei Larsson spisał testament, w którym przekazywał swój majątek trockistowskiej Komunistycznej Lidze Robotniczej. Chodziło o to, by w razie jego śmierci, towarzysze mogli ściągnąć do kraju ciało Stiega. Liga, która w międzyczasie przerodziła się w Partię Socjalistyczną, zrzekła się jednak praw do spadku. Dlatego wszelkie prawa do własności intelektualnej Larssona, przechodziły automatycznie na najbliższą rodzinę pisarza (ojca i brata).
Nie odpowiadało to Evie Gabrielsson, kobiecie, z którą Larsson był związany przez trzydzieści lat. Nie wybuchł jednak konflikt, gdyż w 2004 roku, tuż po śmierci pisarza, nie było co dziedziczyć. Sytuacja zmieniła się rok później, gdy na rynku zadebiutowała pierwsza część "Millenium".
Powieść rozeszła się w 3,5 milionach egzemplarzy, zyskała masę nagród i podbijała listy bestsellerów. Dziesięć lat później trylogia "Millennium" jest dostępna w 50 krajach i sprzedała się łącznie w 80 milionach egzemplarzy. Polski wydawca powieści Larssona, Czarna Owca, informował o pierwszym milionie książek sprzedanych na polskim rynku w 2012 roku. Seria została u nas wydana w latach 2008-2009.