Julius Streicher
Nie czas i miejsce, by opisywać tutaj krok po kroku, w jaki sposób rozszyfrowywano tytułowy "kod Estery", gdyż swoje wieloetapowe dziennikarskie śledztwo Benyamin i Perez omawiają dokładnie w książce. Zanim jednak po nią sięgnięcie, warto jeszcze przynajmniej przybliżyć samego Juliusa Streichera, od którego tajemniczych słów zaczęto mówić o "zagadce" oraz od informacji na temat wiedzy nazistów o żydowskiej tradycji.
Streicher urodził się 12 lutego 1885 roku we Fleinhausen niedaleko Augsburga. Uwiedziony ideologią skrajnej prawicy, w 1921 roku wysłucha przemówienia Hitlera, które wprawi go w stan oszołomienia. Jego życie wywróci się do góry nogami. W kwietniu 1923 roku opublikuje pierwszy numer "Der Sturmera" (na zdj.) - agresywnie antysemickiego tygodnika, którego dewiza zostanie wydrukowana wytłuszczoną czcionką na stronie tytułowej: "Die Juden sind unser Ungluck" ("Żydzi są naszym nieszczęściem").
Streicher uczestniczy również w nieudanym puczu Hitlera w listopadzie 1923 roku, za co odsiedzi karę miesięcznego pozbawienia wolności w twierdzy Landsberg. Niedługo potem zostanie szefem partii w Bawarii.