Trwa ładowanie...
d2q8br1
29-01-2014 00:00

Cmono. Rozmowy z pisarzami

książka
Oceń jako pierwszy:
d2q8br1
Inne
Źródło: Inne

„Sztuka rozmowy, tak jak sztuka czytania, polega na współtworzeniu” – twierdzi Alberto Manguel, jeden z bohaterów książki Grzegorza Jankowicza „Cmono. Rozmowy z pisarzami”.

*Cmono. Rozmowy z pisarzami”to zapis 13 rozmów przeprowadzonych przez Grzegorza Jankowicza z najwybitniejszymi twórcami światowej prozy i poezji, w których poruszają oni ważne nie tylko dla literatury zagadnienia. Twórcy mówią o potrzebie narracji i kondycji dzisiejszej powieści, o roli opowieści zarówno w życiu jednostki, jak i społeczeństwa. Autorzy tacy, jak *Josef Škvorecki,*Dubravka UgrešićczyMarjane Satrapi*wskazują też na znaczenie słowa jako narzędzia, które może służyć wyzwoleniu, ale i zniewoleniu jednostek, grup i całych narodów. Odnajdziemy tu też rozważania o współczesnym świecie, które znalazły odzwierciedlenie w twórczości rozmówców Jankowicza: refleksję nad statusem kobiet, relacjami Wschodu z Zachodem i polityki z religią oraz nadużyciami władzy czy niepowodzeniami w programach pomocowych krajów zachodnich dla innych części globu.

Książka „Cmono. Rozmowy z pisarzami” to także podróż do źródeł twórczości. Dzięki niej odkrywamy jaką rolę w pisaniu odgrywa ojczysta mowa pisarzy, a jaką języki, które poznawali z czasem, np. na emigracji czy podczas podróży. Autorzy opowiadają o swoich mistrzach i o tym jaki wpływ na ich działalność mają bliscy. „Cmono” to także skarbnica anegdot. Dowiemy się m.in. dlaczego izraelski prozaik Etgar Keret dostał na planie filmu reprymendę od olbrzyma, co amerykański poeta John Ashbery ma wspólnego z MTV i jak zareagowała żona Josefa Škvoreckiego,gdy zaproponowano mu wydanie pierwszej książki na emigracji. Poznamy też teorię Orhana Pamuka o tym co czytała Anna Karenina, przekonamy się, który z twórców ma na koncie aż sto tysięcy książek i dziesięć tysięcy zbiorów esejów oraz co nastoletni Alberto Manguel czytał ociemniałemu Luisowi Borgesowi. Odkryjemy też znaczenie zawartego w tytule książki, tajemniczego słowa „cmono”, którego sensu próbował dociec słynny leksykograf Samuel
Linde.

Cmono. Rozmowy z pisarzami
Numer ISBN

978-83-7177-970-1

Wymiary

165x215

Gatunek

Wywiady

Oprawa

1

Liczba stron

152

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2q8br1
d2q8br1
d2q8br1