Trwa ładowanie...
recenzja
26-04-2010 16:18

Ciemność

CiemnośćŹródło: Inne
dm230m2
dm230m2

Powieść Jakuba Ćwieka (Kłamca, Kłamca 2) to historia prawie zwykłych ludzi. Prawie, bo wyklętych, żyjących na marginesie społeczeństwa. Atakowani przez potężną mroczną siłę zostają zmuszeni do życia na dworcu w Katowicach. Przenoszą się tam o zmierzchuzmierzchu, gdyż jest to jedyne miejsce wolne jeszcze od działania prześladującej ich Ciemności. Motyw zła czającego się w mroku został również jakiś czas temu wykorzystany w filmie świetnego hiszpańskiego reżysera – Jaume Balaqueró (twórcy Apartamentu). W filmie tym główni bohaterowie (stateczna amerykańska rodzina) zostali osaczeni przez potężną, złowrogą czarną moc, która pod osłoną ciemności skrywa przerażające byty i historie z przeszłości. Pomysł zatem daje niezwykle możliwości. Pozwala wykorzystać pradawne lęki człowieka przed ciemnością, a także pobudzić wyobraźnię. W ten sposób każdy sam podświadomie projektuje własny, subiektywny strach, a przez to odczuwane emocje są jeszcze bardziej intensywne. Ciemność jako źródło zła ma tę przewagę nad bohaterami,
że jako nienamacalna, iluzyjna cechuje się nieśmiertelnością, a co za tym idzie zaatakowani przez nią bohaterowie zdają się być zupełnie bezsilni. Jedynym ratunkiem jest ucieczka.

Niestety, w książce Jakuba Ćwieka tylko pomysł jest inspirujący. Podobnie jak miejsce, które wybrał autor na enklawę przed złem. Brudny i zrujnowany dworzec jako bezpieczna przestrzeń, ostatnia szansa dla prześladowanych, jest tak przygnębiającym miejscem, że ukrywający się w nim bohaterowie przypominają błądzące, zamknięte w klatce upiory własnej egzystencji. Mimo to powieść nie trzyma w napięciu. Nie straszy. Schematyczne i potwornie nudne postaci nie wytrącają odbiorców z obojętności, więc naprawdę ich los nie jest w stanie ani wzruszyć, ani przerazić. Przesuwają się po kartach powieści bardziej jak cienie, marionetki niż pełnokrwiści bohaterowie mrocznego horroru. Horror nie zainteresuje też fabułą. Typowy, przewidywalny, a w końcówce wręcz cukierkowo mdły. Podobny zarzut można zresztą postawić recenzowanej już przeze mnie powieści Błędy.

Trzeba jednak przyznać, że atmosfera zagrożenia, otaczająca bohaterów a wywołana prześladującą ich, zagadkową siłą, została umiejętnie uchwycona. Jest coś mrocznego w świadomości, że wszystkie ruchy na szachownicy są już dawno ustawione, a bohaterom pozostaje jedynie grać według zasad, jakie ustala Ciemność. Niezwykle inspirująca była dla mnie figura pociągu-widmo i jego tajemniczej trasy. Pociągu, który przystawał na opuszczonym peronie i nigdy nie było wiadomo, czy przynosi on nadzieję na wyzwolenie, czy jest tylko kolejnym stygmatem zła zawłaszczającego cały świat. Niewykorzystany w pełni pomysł pogłębił odczucie niedosytu powieścią Ciemność płonie. Mimo interesujących motywów nie jest ani naprawdę fascynująca, ani naprawdę straszna. Kolejna z pozycji polskiego horroru, którą niestety trzeba położyć na półkę z tymi średnio udanymi.

dm230m2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dm230m2

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj