Trwa ładowanie...
d26zkfl

Christopher Hitchens

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY, fot: ensceptico / flickr.com

Christopher Hitchens był amerykańsko-brytyjskim pisarzem, dziennikarzem publikowanym w takich magazynach jak "Vanity Fair", "The Nation" czy "The Wall Street Journal", a także znanym krytykiem literackim. Kariera pisarska Hitchensa trwała ponad 40 lat, ale autor był również znanym intelektualistą zaangażowanym politycznie, występował w programach telewizyjnych i filmach dokumentalnych. Zmarł na raka w 2011 roku.

Christopher Hitchens – młodość i edukacja

Christopher Hitchens urodził się w Wielkiej Brytanii w 1949 roku, uczył się na Uniwersytecie Oksfordzkim, który ukończył w 1970 roku. W młodości zainteresował się polityką, ekonomią i filozofią, na jego poglądy i twórczość wywarli wpływ autorzy tacy jak George Orwell, Fiodor Dostojewski, Arthur Koestler, Richard Llewellyn i R. H. Tawney.

Christopher Hitchens – kariera dziennikarska i pisarska

Kariera zawodowa Christophera Hitchensa rozpoczęła się w Wielkiej Brytanii, gdzie dziennikarz pracował jako korespondent dla magazynu "International Socialism". Później współpracował z takimi czasopismami jak "Times Higher Education", "New Statesman" i "Daily Express". W 1981 roku Hitchens wyjechał do USA, dołączył do redakcji "The Nation", a w 1992 roku rozpoczął współpracę z "Vinity Fair". Dziennikarz zdobył National Magazine Award w 2007 i 2011 roku. Christopher Hitchens przyjął obywatelstwo amerykańskie w 2007 roku.

Christopher Hitchens był kontrowersyjną personą publiczną, w swoich tekstach krytykował osoby takie jak Bill Clinton, Matka Teresa z Kalkuty, Ronald Reagan, Jerry Falwell czy Mel Gibson. Wydał kilkanaście książek autorskich, liczne pamflety i eseje, był też współautorem pozycji takich jak napisana z teologiem Douglasem Wilsonem książka "Is Christianity Good for the World? – A Debate" (2008) czy debata z Tonym Blairem "Christopher Hitchens and His Critics: Terror, Iraq and the Left" (2008).

Christopher Hitchens – książki

Christopher Hitchens jest autorem następujących książek:

 • "Cyprus" (1984);
 • "Imperial Spoils: The Curious Case of the Elgin Marbles" (1987) – książka o kontrowersjach związanych ze starożytnymi marmurami Elgina wywiezionych z Partenonu przez Thomasa Bruce'a u umieszczonych w Muzeum Brytyjskim;
 • "Blood, Class, and Nostalgia: Anglo-American Ironies" (1990) – spojrzenie autora na relacje ekonomiczo-polityczne między USA a Wielką Brytanią, książka dedykowana żonie Hitchensa, Carol Blue;
 • "No One Left to Lie To: The Triangulations of William Jefferson Clinton" (1999) – książka o Billu Clintonie i jego karierze politycznej;
 • "The Trial of Henry Kissinger" (2001) – krytyka amerykańskiego polityka i dyplomaty Henry'ego Kissingera;
 • "Letters to a Young Contrarian" (2001) – wydane w Polsce w 2017 roku jako "Listy do młodego kontestatora";
 • "Why Orwell Matters" (2002) – esej biograficzny o pisarzu George'u Orwellu;
 • "Thomas Jefferson: Author of America" (2005) – krótka biografia trzeciego prezydenta USA Thomasa Jeffersona;
 • "Thomas Paine's 'Rights of Man': A Biography" (2006) – biografia angielskiego pisarza i myśliciela, polskie wydanie Thomas Paine. Prawa człowieka pojawiło się w 2008 roku;
 • "God Is Not Great: How Religion Poisons Everything" (2007) – książka, w której Christopher Hitchens krytykuje religię, pojawiło się jej polskie tłumaczenie "Bóg nie jest wielki" (2007);
 • "The Portable Atheist: Essential Readings for the Non-Believer" (2007) – antologia edytowana przez Hitchensa, traktuje o trwającej od wieków myśli ateistycznej i agnostycznej, analizuje takich twórców jak Lukrecjusz, Baruch Spinoza, Mark Twain, Albert Einstein czy Richard Dawkins;
 • "Hitch-22" (2010) – pamiętnik Christophera Hitchensa nominowany do National Book Critics Circle Award;
 • Mortality (2012) – wydana pośmiertnie książka z esejami Hitchensa, polskie wydanie pt. "Śmiertelność" pojawiło się w tym samym roku.

Wśród znanych dzieł Hitchensa znajduje się esej "Misjonarska miłość. Matka Teresa w teorii i praktyce" wydany w Polsce w 2001 roku. Została w nim przedstawiona krytyczna ocena postaci katolickiej świętej, Matki Teresy z Kalkuty.

Christopher Hitchens – poglądy

W młodości Christopher Hitchens należał do politycznej lewicy, przeciwstawiał się rasizmowi, wojnie wietnamskiej i oligarchii, intrygowały go też ideologie trockizmu i antystalinizmu. Określał się jako marksista i socjaldemokrata, w późniejszym okresie życie reprezentował polityczny liberalizm i popierał wojnę z terroryzmem. Christopher Hitchens był też antyteistą, stąd też wiele jego prac krytykowało religię i wiarę. Jego książka "Bóg nie jest wielki" była nominowana do National Book Award w 2007 roku.

Christopher Hitchens – życie prywatne i śmierć

Christopher Hitchens był dwukrotnie żonaty. Z Eleni Meleagrou był związany w latach 1981–1989, urodziło im się dwoje dzieci. W 1991 roku ożenił się ze scenarzystką Carol Blue. Hitchens miał też brata – Peter Hitchens to dziennikarz i pisarz, chrześcijański socjaldemokrata.

W 2010 roku u Christophera Hitchensa zdiagnozowano raka przełyku. Przez kolejny rok pisarz leczył się, korzystał m.in. z eksperymentalnych terapii pod okiem lekarza Francisa Collinsa. W międzyczasie pracował i pisał dla "Vanity Fair". Hitchens zmarł 15 grudnia 2011 roku.

Christopher Hitchens
Data urodzenia

13.04.1949

Miejsce urodzenia

Portsmouth, Wielka Brytania

Data śmierci

15.12.2011

Miejsce śmierci

Houston, Teksas, USA

Bibliografia
d26zkfl

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26zkfl
d26zkfl
d26zkfl