Christopher Hitchens
Christopher Hitchens był amerykańsko-brytyjskim pisarzem, dziennikarzem publikowanym w takich magazynach jak "Vanity Fair", "The Nation" czy "The Wall Street Journal", a także znanym krytykiem literackim. Kariera pisarska Hitchensa trwała ponad 40 lat, ale autor był również znanym intelektualistą zaangażowanym politycznie, występował w programach telewizyjnych i filmach dokumentalnych. Zmarł na raka w 2011 roku.
Christopher Hitchens – młodość i edukacja
Christopher Hitchens urodził się w Wielkiej Brytanii w 1949 roku, uczył się na Uniwersytecie Oksfordzkim, który ukończył w 1970 roku. W młodości zainteresował się polityką, ekonomią i filozofią, na jego poglądy i twórczość wywarli wpływ autorzy tacy jak George Orwell, Fiodor Dostojewski, Arthur Koestler, Richard Llewellyn i R. H. Tawney.
Christopher Hitchens – kariera dziennikarska i pisarska
Kariera zawodowa Christophera Hitchensa rozpoczęła się w Wielkiej Brytanii, gdzie dziennikarz pracował jako korespondent dla magazynu "International Socialism". Później współpracował z takimi czasopismami jak "Times Higher Education", "New Statesman" i "Daily Express". W 1981 roku Hitchens wyjechał do USA, dołączył do redakcji "The Nation", a w 1992 roku rozpoczął współpracę z "Vinity Fair". Dziennikarz zdobył National Magazine Award w 2007 i 2011 roku. Christopher Hitchens przyjął obywatelstwo amerykańskie w 2007 roku.
Christopher Hitchens był kontrowersyjną personą publiczną, w swoich tekstach krytykował osoby takie jak Bill Clinton, Matka Teresa z Kalkuty, Ronald Reagan, Jerry Falwell czy Mel Gibson. Wydał kilkanaście książek autorskich, liczne pamflety i eseje, był też współautorem pozycji takich jak napisana z teologiem Douglasem Wilsonem książka "Is Christianity Good for the World? – A Debate" (2008) czy debata z Tonym Blairem "Christopher Hitchens and His Critics: Terror, Iraq and the Left" (2008).
Christopher Hitchens – książki
Christopher Hitchens jest autorem następujących książek:
- "Cyprus" (1984);
- "Imperial Spoils: The Curious Case of the Elgin Marbles" (1987) – książka o kontrowersjach związanych ze starożytnymi marmurami Elgina wywiezionych z Partenonu przez Thomasa Bruce'a u umieszczonych w Muzeum Brytyjskim;
- "Blood, Class, and Nostalgia: Anglo-American Ironies" (1990) – spojrzenie autora na relacje ekonomiczo-polityczne między USA a Wielką Brytanią, książka dedykowana żonie Hitchensa, Carol Blue;
- "No One Left to Lie To: The Triangulations of William Jefferson Clinton" (1999) – książka o Billu Clintonie i jego karierze politycznej;
- "The Trial of Henry Kissinger" (2001) – krytyka amerykańskiego polityka i dyplomaty Henry'ego Kissingera;
- "Letters to a Young Contrarian" (2001) – wydane w Polsce w 2017 roku jako "Listy do młodego kontestatora";
- "Why Orwell Matters" (2002) – esej biograficzny o pisarzu George'u Orwellu;
- "Thomas Jefferson: Author of America" (2005) – krótka biografia trzeciego prezydenta USA Thomasa Jeffersona;
- "Thomas Paine's 'Rights of Man': A Biography" (2006) – biografia angielskiego pisarza i myśliciela, polskie wydanie Thomas Paine. Prawa człowieka pojawiło się w 2008 roku;
- "God Is Not Great: How Religion Poisons Everything" (2007) – książka, w której Christopher Hitchens krytykuje religię, pojawiło się jej polskie tłumaczenie "Bóg nie jest wielki" (2007);
- "The Portable Atheist: Essential Readings for the Non-Believer" (2007) – antologia edytowana przez Hitchensa, traktuje o trwającej od wieków myśli ateistycznej i agnostycznej, analizuje takich twórców jak Lukrecjusz, Baruch Spinoza, Mark Twain, Albert Einstein czy Richard Dawkins;
- "Hitch-22" (2010) – pamiętnik Christophera Hitchensa nominowany do National Book Critics Circle Award;
- Mortality (2012) – wydana pośmiertnie książka z esejami Hitchensa, polskie wydanie pt. "Śmiertelność" pojawiło się w tym samym roku.
Wśród znanych dzieł Hitchensa znajduje się esej "Misjonarska miłość. Matka Teresa w teorii i praktyce" wydany w Polsce w 2001 roku. Została w nim przedstawiona krytyczna ocena postaci katolickiej świętej, Matki Teresy z Kalkuty.
Christopher Hitchens – poglądy
W młodości Christopher Hitchens należał do politycznej lewicy, przeciwstawiał się rasizmowi, wojnie wietnamskiej i oligarchii, intrygowały go też ideologie trockizmu i antystalinizmu. Określał się jako marksista i socjaldemokrata, w późniejszym okresie życie reprezentował polityczny liberalizm i popierał wojnę z terroryzmem. Christopher Hitchens był też antyteistą, stąd też wiele jego prac krytykowało religię i wiarę. Jego książka "Bóg nie jest wielki" była nominowana do National Book Award w 2007 roku.
Christopher Hitchens – życie prywatne i śmierć
Christopher Hitchens był dwukrotnie żonaty. Z Eleni Meleagrou był związany w latach 1981–1989, urodziło im się dwoje dzieci. W 1991 roku ożenił się ze scenarzystką Carol Blue. Hitchens miał też brata – Peter Hitchens to dziennikarz i pisarz, chrześcijański socjaldemokrata.
W 2010 roku u Christophera Hitchensa zdiagnozowano raka przełyku. Przez kolejny rok pisarz leczył się, korzystał m.in. z eksperymentalnych terapii pod okiem lekarza Francisa Collinsa. W międzyczasie pracował i pisał dla "Vanity Fair". Hitchens zmarł 15 grudnia 2011 roku.
Data urodzenia | 13.04.1949 |
Miejsce urodzenia | Portsmouth, Wielka Brytania |
Data śmierci | 15.12.2011 |
Miejsce śmierci | Houston, Teksas, USA |
Bibliografia |
Podziel się opinią
Komentarze