O "Armii Izaaka" i Brzezinskim
Brzezinski spędził dwa lata w Warszawie, by móc wyczerpująco opowiedzieć czytelnikom o brawurowych akcjach sabotażowych, napadach na banki, szmuglowaniu broni i o dwóch wielkich zrywach - powstaniu w getcie i powstaniu warszawskim.
Brzezinski przedstawia te wydarzenia przez pryzmat losów kilkorga żydowskich bohaterów książki osadzając je na szerokim tle losu Polaków, realiów okupacyjnej Warszawy. "Armia Izaaka" to relacja z życia w podziemiu widzianego oczami bojowników: charyzmatycznego Icchaka Cukiermana, "twardej" Cywii Lubetkin, przebiegłego Szymona Ratajzera czy nieustępliwego Marka Edelmana.
Historia prawdziwych bohaterów. Poruszająca i wnikliwa, napisana lepiej niż niejedna powieść. "Dla mnie osobiście historia powstania w getcie to opowieść o niezłomności ludzkiego ducha, o odwadze i przetrwaniu" - mówi sam Brzezinski, bratanek Zbigniewa Brzezińskiego, autor wielu relacji z Polski i innych krajów Europy Wschodniej publikowanych w "The New York Times", "The Economist", "The Guardian" i "The Globe and Mail". Obecnie Brzezinski mieszka w Waszyngtonie i jest stałym współpracownikiem "The New York Times Magazine". "Armia Izaaka" ukaże się w 70. rocznicę powstania w warszawskim getcie nakładem wydawnictwa Znak.
Oprac. Grzegorz Wysocki, WP.PL, na podst. książki, mat. prasowych, PAP, "Do Rzeczy" i inne.