Polki biją mężczyzn na głowę. Badanie CBOS nie pozostawia złudzeń
Centrum Badania Opinii Społecznej opublikowało wyniki sondażu przeprowadzonego w sierpniu 2021 r. Pytania dotyczyły czytelnictwa w Polsce, a zwłaszcza tego, czy Polacy lubią czytać i jaki wpływ na daną deklarację ma wykształcenie i miejsce zamieszkania.
W sierpniowym sondażu CBOS aż 62 proc. pytanych stwierdziło, że lubi czytać. Jednocześnie prawie co trzeci Polak (30 proc.) nie przeczytał w ciągu roku ani jednej książki. Po literaturę o wiele chętniej sięgają kobiety (72 proc.) niż mężczyźni (50 proc.).
Sondaż uwzględnił ponadto miejsce zamieszkania i wykształcenie zwolenników i przeciwników spędzania wolnego czasu z książką w dłoni. Na wsi osób lubiących czytać jest najmniej (50 proc.). Lepiej jest w miastach (68 proc. lubi, 28 proc. nie uważa tego za dobrą rozrywkę), a najwięcej pasjonatów literatury jest w wielkich aglomeracjach. Tam aż 78 proc. deklarowało, że czerpie przyjemność z lektury, a tylko 18 proc. wyraźnie tego nie lubi.
Podobnie jest w przypadku wykształcenia – im niższe, tym mniejsza radość z czytania książek. Ankietowani z wykształceniem podstawowym i zasadniczym zawodowym w większości (67 proc.) nie lubią czytać. Tylko co trzeci odpowiedział inaczej.
ZOBACZ TEŻ: Magdalena Różczka o seksizmie w branży filmowej. "Miałyśmy być tylko grzecznymi dziewczynkami"
7 na 10 Polaków ze średnim wykształceniem lubi czytać, a najchętniej po książkę dla przyjemności sięgają osoby po studiach (86 proc.).
W badaniu CBOS padło też pytanie o ulubione gatunki literatury (można było zaznaczyć do pięciu wariantów). Największą popularnością cieszy się sensacja i kryminał (25 proc.). Znacznie mniej osób sięga po poradniki (12 proc.), a po poezję, komiksy i współczesną literaturę piękną sięga zaledwie od 3 do 5 proc.
Dla porównania, w badaniu CBOS z 2011 r. najwięcej osób deklarowało czytanie lektur przygodowych i podróżniczych.
Sondaż sprawdzał też sposoby czytania przez Polaków. Zdecydowana większość (65 proc.) wybiera tradycyjne książki papierowe. Ebooki, choć coraz popularniejsze i bardziej dostępne, stanowią tylko 7 proc. wszystkich przeczytanych książek. Z kolei do słuchania audiobooków przyznało się zaledwie 3 proc. badanych w sierpniu 2021 r.