Trwa ładowanie...
d1l5otr
15-04-2010 00:00

Casual

książka
Oceń jako pierwszy:
d1l5otr
Casual
Tytuł oryginalny

Casual

Wydawnictwo
Inne
Źródło: Inne

Powieść obyczajowa z kluczem opisująca świat moskiewskiej elity biznesowo-politycznej, określanej przez socjologów jako Nowi Ruski. Jej członkowie zamieszkują luksusowe wille w Rublowce, ekskluzywnym przedmieściu stolicy. Otoczone murem i obstawione ochroną domy kosztują tu miliony dolarów (miejscowy deweloper obiecuje dodaje do nich helikopter jako bonus). Sąsiadami bogatych biznesmenów i gwiazd pop-kultury są m.in. obecny i dawni prezydenci Rosji oraz Aleksander Sołżenicyn.

Opisani przez Oksanę Robski mieszkańcy Rublowki wydają bez zmrużenia oka setki dolarów na ubrania, jeżdżą superdrogimi jeepami i hummerami, mają prywatne domowe masażystki z Filipin, ale nie są przez to szczęśliwsi. Żony biznesmenów żyją jak w złotej klatce: kosmetyczne operacje chirurgiczne i łapówki dla urzędników za odmłodzenie w paszporcie nie potrafią zabić lęku przed utratą mężów, oglądających się co rusz za młodszymi i atrakcyjniejszymi kobietami. Płacą zatem olbrzymie honoraria wróżkom, topią niepewność w alkoholu, szukają pociechy w ramionach striptizerów, a zapomnienia w narkotykach. Ich frustracja objawia się także w głupawych ekstrawagancjach: jedna z bohaterek powieści farbuje pudla, by pasował do koloru jej sukni. Oto dyskretny urok rosyjskiej burżuazji.

Wątek obyczajowo-socjologiczny przeplata się w tej książce z kryminalnym: bohaterka, młoda wdowa po zastrzelonym biznesmenie, wynajmuje mordercę, któremu zleca odnalezienie i zabicie sprawcy śmierci jej męża. Morderstwo na zlecenie okazuje się chybione. Zabity zostaje niewinny człowiek. W międzyczasie bohaterka pomaga kochance swego męża, prowadzi własną firmę, bankrutuje i wyjeżdża do Indii, gdzie spotyka nową miłość.

Przedmiot wielu towarzyskich plotek, niezwykle popularny wśród przeciętnych Rosjan, którym - jako powieść z wyraźnym kluczem personalnym - dostarczył sposobności podglądnięcia bogatych sfer, Casual był wielkim bestsellerem w Rosji. Na fali popularności książki Oksana Robski napisała sequel (Dzień szczęścia jutro), a także scenariusz do zapowiadanej ekranizacji książki. W Moskwie powstała restauracja wzorowana na tej, którą opisano w powieści.

Casual
Wymiary

125x195

Oprawa

1

Liczba stron

322

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1l5otr
d1l5otr
d1l5otr