Trwa ładowanie...

Przez lata przeleżał w magazynie. Jest warty miliony dolarów

12 milionów złotych wystarczyłoby na spełnienie wielu marzeń. Czy to ptak? Czy to samolot? Nie to Superman! A ściślej komiks o nim. Okazuje się, że niektórzy nawet większe pieniądze są gotowi zapłacić za zeszyt, który w roku 1938 zapoczątkował słynną serię o superbohaterach.

Share
Action Comics #1
Action Comics #1Źródło: comicconnect.com
d1is393

Anonimowy nabywca zapłacił w kwietniowej aukcji Comic Connect 3,25 mln dolarów (ponad 12 mln złotych) za egzemplarz pierwszej opowieści o Supermanie. Chodzi o  "Action Comics #1" wydany w 1938 roku. I nie jest to zaskakujące, ponieważ siedem lat wcześniej inny egzemplarz tego samego magazynu został zakupiony za 3,2 mln dol.

Co ciekawe, stan najdroższego zeszytu w historii został oszacowany na 8,5 w 10-stopniowej skali. Wspomniany poprzedni rekordzista był oceniony lepiej (na 9.0). Może to świadczyć o tym, że wartość komiksów rośnie i  w przyszłości padną kolejne rekordowe sumy wydane na pojedyncze egzemplarze magazynu, który faktycznie rozpoczął erę superbohaterów.

Most Expensive Comic EVER Sold (New World Record)

"Action Comics #1", w którym po raz pierwszy pojawia charakterystyczna postać w czerwonej pelerynie i literą "S" na piersi, był sprzedawany za oceanem za 10 centów. Od tego czasu jego wartość wzrosła więc o 3 250 000 000 proc. Trzeba jednak zauważyć, że pierwsze wydanie komiksu miało nakład zaledwie 200 tys. egzemplarzy i do dziś przetrwało tylko kilka oryginalnych numerów (a każdy z nich ma status "świętego Graala" wśród komiksów).

d1is393

Jak twierdzi współzałożyciel domu aukcyjnego Vincent Zurzolo, na całym świecie zachowało się około 100 zeszytów pierwszego numeru "Action Comic". Wylicytowany w tym miesiącu za rekordową sumę egzemplarz ponad pół wieku przeleżał na stosie starych magazynów filmowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1is393

Podziel się opinią

Share
d1is393
d1is393