Trwa ładowanie...
d2q4oyv
d2q4oyv
d2q4oyv

Brian Cox

d2q4oyv
Znany angielski fizyk, profesor Brian Cox flickr.com

Brian Cox to angielski fizyk znany jako prezenter telewizyjnych programów naukowych produkowanych przez BBC, autor książek popularnonaukowych oraz blisko tysiąca publikacji naukowych. Naukowiec jest związany z instytucjami takimi jak CERN i DESY, otrzymał wiele nagród i odznaczeń.

Brian Cox – życiorys

Brian Edward Cox urodził się w angielskim mieście Oldham w 1968 roku, jego rodzice pracowali w Banku Yorkshire. W wieku 12 lat zaintrygowała go książka "Kosmos" Carla Sagana, dzięki której zainteresował się fizyką. Brian Cox był klawiszowcem w zespole rockowym Dare, nagrywając z nim dwie płyty. Później grał też w D:Ream. Kariera muzyczna Coxa trwała w latach 80. i na początku lat 90., w międzyczasie rozpoczął studia fizyczne na Uniwersytecie w Manchesterze.

Brian Cox – kariera naukowa

W 1997 roku Brian Cox obronił pracę doktorską pod kierunkiem Robina Marshalla, która bazowała na eksperymentach przeprowadzonych akceleratorze cząstek HERA w niemieckim laboratorium DESY w Hamburgu. Naukowiec dołączył do zespołu Fizyki Wysokich Energii działającego na Uniwersytecie w Manchesterze, bierze udział w eksperymencie ATLAS, którego celem jest badanie materii, energii, przestrzeni i czasu w genewskim ośrodku CERN.

Brian Cox – książki

Brian Cox jest współautorem książek fizycznych takich jak napisane z Jeffem Forshawem "Dlaczego E=mc2 (i dlaczego powinno nas to obchodzić)" (2009, wyd. polskie 2010), "Kwantowy Wszechświat. Dlaczego zdarza się wszystko, co może się zdarzyć" (2011, wyd. polskie 2014) i "Universal: A Guide to the Cosmos" (2016).

Brian Cox współpracował też z Andrew Cohenem, wspólnie wydali następujące tytuły:

  • "Wonders of the Solar System" (2010);
  • "Wonders of the Universe" (2011);
  • "Wonders of Life: Exploring the Most Extraordinary Phenomenon in the Universe" (2013);
  • "Człowiek i wszechświat" (2014, wyd. polskie 2016);
  • "Forces of Nature" (2016).

Brian Cox – programy telewizyjne

Profesor Brian Cox prowadził wiele naukowych programów telewizyjnych. Pierwszym z nich była seria dokumentalna BBC "Horizon", w której był prezenterem w latach 2005–2009. Dla tej stacji prowadził również m.in. programy "Cuda Wszechświata", "Cuda Układu Słonecznego" oraz "Człowiek i Wszechświat", a w 2017 roku poprowadził program "Life of a Universe" stacji ABC.

Brian Cox – nagrody i wyróżnienia

Działalność Briana Coxa na rzecz popularyzacji nauki i fizyki została wielokrotnie doceniona. Naukowiec w 2010 roku otrzymał medal Kelvina fundowany przez Instytut Fizyki oraz odznaczenie Oficera Order Imperium Brytyjskiego (OBE) za zasługi dla nauki. W 2012 roku Cox został uhonorowany medalem Michaela Faradaya.

W latach 2005–2013 Brian Cox zajmował pozycję pracownika naukowego towarzystwa Royal Society, a w 2016 roku został jego oficjalnym członkiem, co jest wyjątkowym wyróżnieniem, którego dostąpili tacy czołowi naukowcy jak Jan Heweliusz, Isaac Newton, Charles Darwin i Stephen Hawking.

d2q4oyv
d2q4oyv

Podziel się opinią

8
Share
d2q4oyv
d2q4oyv
d2q4oyv
d2q4oyv
d2q4oyv