Brian Cox
Brian Cox to angielski fizyk znany jako prezenter telewizyjnych programów naukowych produkowanych przez BBC, autor książek popularnonaukowych oraz blisko tysiąca publikacji naukowych. Naukowiec jest związany z instytucjami takimi jak CERN i DESY, otrzymał wiele nagród i odznaczeń.
Brian Cox – życiorys
Brian Edward Cox urodził się w angielskim mieście Oldham w 1968 roku, jego rodzice pracowali w Banku Yorkshire. W wieku 12 lat zaintrygowała go książka "Kosmos" Carla Sagana, dzięki której zainteresował się fizyką. Brian Cox był klawiszowcem w zespole rockowym Dare, nagrywając z nim dwie płyty. Później grał też w D:Ream. Kariera muzyczna Coxa trwała w latach 80. i na początku lat 90., w międzyczasie rozpoczął studia fizyczne na Uniwersytecie w Manchesterze.
Brian Cox – kariera naukowa
W 1997 roku Brian Cox obronił pracę doktorską pod kierunkiem Robina Marshalla, która bazowała na eksperymentach przeprowadzonych akceleratorze cząstek HERA w niemieckim laboratorium DESY w Hamburgu. Naukowiec dołączył do zespołu Fizyki Wysokich Energii działającego na Uniwersytecie w Manchesterze, bierze udział w eksperymencie ATLAS, którego celem jest badanie materii, energii, przestrzeni i czasu w genewskim ośrodku CERN.
Brian Cox – książki
Brian Cox jest współautorem książek fizycznych takich jak napisane z Jeffem Forshawem "Dlaczego E=mc2 (i dlaczego powinno nas to obchodzić)" (2009, wyd. polskie 2010), "Kwantowy Wszechświat. Dlaczego zdarza się wszystko, co może się zdarzyć" (2011, wyd. polskie 2014) i "Universal: A Guide to the Cosmos" (2016).
Brian Cox współpracował też z Andrew Cohenem, wspólnie wydali następujące tytuły:
- "Wonders of the Solar System" (2010);
- "Wonders of the Universe" (2011);
- "Wonders of Life: Exploring the Most Extraordinary Phenomenon in the Universe" (2013);
- "Człowiek i wszechświat" (2014, wyd. polskie 2016);
- "Forces of Nature" (2016).
Brian Cox – programy telewizyjne
Profesor Brian Cox prowadził wiele naukowych programów telewizyjnych. Pierwszym z nich była seria dokumentalna BBC "Horizon", w której był prezenterem w latach 2005–2009. Dla tej stacji prowadził również m.in. programy "Cuda Wszechświata", "Cuda Układu Słonecznego" oraz "Człowiek i Wszechświat", a w 2017 roku poprowadził program "Life of a Universe" stacji ABC.
Brian Cox – nagrody i wyróżnienia
Działalność Briana Coxa na rzecz popularyzacji nauki i fizyki została wielokrotnie doceniona. Naukowiec w 2010 roku otrzymał medal Kelvina fundowany przez Instytut Fizyki oraz odznaczenie Oficera Order Imperium Brytyjskiego (OBE) za zasługi dla nauki. W 2012 roku Cox został uhonorowany medalem Michaela Faradaya.
W latach 2005–2013 Brian Cox zajmował pozycję pracownika naukowego towarzystwa Royal Society, a w 2016 roku został jego oficjalnym członkiem, co jest wyjątkowym wyróżnieniem, którego dostąpili tacy czołowi naukowcy jak Jan Heweliusz, Isaac Newton, Charles Darwin i Stephen Hawking.
Bibliografia |
Podziel się opinią
Komentarze