Trwa ładowanie...
d1q46qz

Borys Strugacki

Razem z bratem Arkadim są najwybitniejszymi twórcami rosyjskiej literatury science fiction, należącymi do światowej czołówki klasykami gatunku. Podejmowali problemy filozoficzne i etyczne, krytykując społeczeństwo konsumpcyjne.

Synowie prowincjonalnego adwokata, który od 1916 roku związał się z partią bolszewicką i stał się jej etatowym aktywistą; wychowywali się w Leningradzie. Borys wykształcił się na astronoma i podjął pracę w obserwatorium.

W drugiej połowie lat 50. bracia zaczęli publikować utwory fantastyczno-naukowe w czasopismach i antologiach, w 1959 ukazała się ich pierwsza książka W krainie purpurowych obłoków (W stranie bagrowych tucz).

Napisali razem i wydali ponad dwadzieścia powieści, m.in.: Poniedziałek zaczyna się w sobotę (Poniedielnik naczinajetsia w subbotu), Trudno być bogiem (1966, Trudno byt' bogom), Drugi najazd Marsjan (1967, Wtoroje naszestwije marsjan), Ślimak na zboczu (1966, Ulitka na skłonie), Bajka o trójce (1968, Skazka o trojkie).

Chyba najgłośniejszą powieścią okazał się Piknik na skraju drogi (1972) sfilmowany przez Andrieja Tarkowskiego (Stalker), któremu Strugaccy pomagali tworzyć scenariusz. Zarówno film jak i książka stały się także inspiracją dla popularnej gry komputerowej S.T.A.L.K.E.R. (2007) i komiksu Suka (Jelena Woronowicz, Andrij Tkaleno)

Bogata wyobraźnia autorów, ich związki z tradycją światowej rosyjskiej literatury fantastycznej z odległej i bliższej przeszłości i sprawny warsztat pisarski, jak również zmysł komizmu i umiejętność satyrycznego ujęcia tematyki fantastycznonaukowej - pozwoliły im stworzyć nowy typ "radzieckiej science fiction", zawierającej wnikliwe analizy krytyczne rzeczywistości totalitarnej. Chętnie sięgali także do tematyki moralno-filozoficznej.

d1q46qz

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1q46qz
d1q46qz
d1q46qz