Trwa ładowanie...
d4i1ydt

Bogusław Wołoszański

WP/Konrad Żelazowski
Źródło: WP/Konrad Żelazowski

Polski historyk, dziennikarz i publicysta. Autor wielu książek popularyzujących historię i pomysłodawca niezwykle popularnego programu telewizyjnego Sensacje XX wieku.

W 1967 r. rozpoczął studia na Wydziale prawa Uniwersytetu Warszawskiego. W 1971 roku, po uzyskaniu stopnia magistra kontynuował naukę w podyplomowym, dwuletnim Instytucie Dziennikarstwa UW. Jednocześnie współpracował z telewizją przygotowując programy dla młodzieży. W maju 1973 roku rozpoczął pracę etatową w Telewizji Warszawa. Od 1976 był członkiem PZPR. Sukces przyszedł w 1983 roku, gdy program Sensacje XX wieku zyskał uznanie widzów. W 1985 roku wyjechał jako korespondent radia i telewizji do Londynu, gdzie pracował 3 lata. W 1990 roku ukazała się pierwsza książka będąca zapisem telewizyjnych programów. Od 1994 roku pisze już regularnie książki o wielkich wydarzeniach XX wieku. Większość stało się książkowymi przebojami, do początku zajmującymi czołowe miejsca na listach bestsellerów.

Bogusław Wołoszański został w 1999 roku odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Za twórczość telewizyjną otrzymał Wikora i SuperWiktora. W marcu 2000 roku wyróżniony nagrodą im. Bolesława Prusa za wybitne osiągnięcia w dziennikarstwie. W sierpniu 2005 roku odszedł z TVP.

W 2007 roku historyk IPN Piotr Gontarczyk opublikował artykuł, w którym oskarżył Wołoszańskiego o współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa. Według Gontarczyka Wołoszański był informatorem SB o pseudonimach "Ben" i "Rewo". Dziennikarz przyznał się do współpracy z polskim wywiadem (a nie SB), tłumaczył się obowiązkiem wobec kraju. Większość oskarżeń Gontarczyka odrzucił jako "bzdury".

Bogusław Wołoszański ma żonę i dwoje dzieci.

d4i1ydt

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4i1ydt
d4i1ydt
d4i1ydt
d4i1ydt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj