Trwa ładowanie...
d49hgl9

Blaise Pascal

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Blaise Pascal to francuski myśliciel i matematyk żyjący w XVII wieku. Jest twórcą tzw. Trójkąta Pascala oraz znanej do dzisiaj ruletki.

Blaise Pascal – biografia

Blaise Pascal urodził się 19 czerwca 1623 roku w Clermont-Ferrand we Francji. Był synem sędziego Etienne'a Pascala oraz Antoinette Begon. Miał młodszą siostrę Jacqueline oraz starszą – Gilberte. Kiedy Blaise Pascal miał trzy lata, zmarła jego matka, a po jej śmierci ojciec z dziećmi przeprowadzili się do Paryża. Od najmłodszych lat Blaise Pascal wykazał nadzwyczajne zdolności w zakresie matematyki.

W wieku 11 lat napisał pierwszą pracę dotyczącą wibracji ciał. Ojciec bał się, że młody Pascal zaniedba lekcje łaciny i greki, dlatego uniemożliwił mu naukę matematyki, co nie przeszkodziło chłopcu zapisywać swoich rozmyślań węglem na ścianie. Od 12 roku życia Blaise Pascal chodził na dyskusje najwybitniejszych matematyków epoki, w tym Kartezjusza.

Kiedy miał 16 lat Blaise opracował pierwszą teorię nazwaną Twierdzeniem Pascala zawartą w tzw. Eseju o stożkach.

Poza opracowaniem twierdzenia, na polu matematycznym Blaise Pascal dokonał kilku innych ważnych odkryć. Jest twórcą tzw. Trójkąta Pascala. Razem z matematykiem Pierrem de Fermatem opracowywał teorię gier hazardowych, dzięki czemu powstała teoria prawdopodobieństwa, na której podwalinach Gottfried Wilhelm Leibniz opracował rachunek różniczkowy i całkowity.

Blaise Pascal zmarł 19 sierpnia 1662 roku w Paryżu. Po wykonaniu autopsji okazało się, że miał raka żołądka, a także gruźlicę.

Blaise Pascal – filozofia

Na filozofię Blaise'a Pascala i jego późniejsze dzieła największy wpływ miał odłam chrześcijaństwa nazwany jansenizmem, wzorujący się na teoriach przedstawionych przez św. Augustyna. Poza tym Blaise Pascal był chorowity, co jeszcze bardziej ukierunkowało jego myśli. Często jeździł do głównej siedziby jansenistów Port-Royal – opactwa, w którym przebywała również młodsza siostra Pascala.

Blaise Pascal – książki

Blaise Pascal napisał dwa słynne dzieła, które przetrwały do czasów współczesnych. Pierwszym z nich są Prowincjałki będące zbiorem 18 listów stanowiących polemikę z jezuitami. Autor posługuje się w dziele pastiszem i ironią. Prowincjałki Pascala były bardzo popularne. Są uznawane za jedno arcydzieł francuskiego klasycyzmu.

Drugim dziełem były niedokończone za życia Myśli, które są podzielone na pięć części. Według Pascala wiara może stać się środkiem poznania nie tylko Boga, ale również otaczającego świata. Samego Stwórcę można poznać, kierując się rozumem. Myśli Pascala to dzieło monumentalne.

Do najsłynniejszych cytatów Pascala można zaliczyć:

  • Człowiek jest jak trzcina – najsłabsza rzecz w naturze, ale to trzcina myśląca;
  • Serce ma swoje racje, których rozum nie zna;
  • Kropla miłości znaczy więcej niż ocean rozumu;
  • Los historii zależy czasem od przypadku;
  • Człowiek nie jest ani aniołem ani bydlęciem, nieszczęście w tym, iż kto chce być aniołem, bywa bydlęciem;
  • Opinia większości jest opinią najmniej zdolnych

Blaise Pascal – ciekawostki

  • Blaise Pascal wymyślił pierwszą maszynę do obliczana tzw. Pascalinę;
  • Jednostką ciśnienia jest Si (pascal);
  • Blaise Pascal jest twórcą ruletki.
Blaise Pascal
Miejsce urodzenia

Clermont (Francja)

Miejsce śmierci

Paryż (Francja)

Bibliografia
d49hgl9

Podziel się opinią

3
1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49hgl9
d49hgl9
d49hgl9
d49hgl9

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj