Trwa ładowanie...
d15jxpl

Bill Wyman

Facebook.com
Źródło: Facebook.com

Bill Wyman grał na basie na albumach wspólnych i pojawiał się na krążkach gościnnie. Na przestrzeni lat wystąpił również w kilku filmach, również dokumentalnych oraz napisał muzykę do filmu. Ale to trzy dekady spędzone z Mickiem Jaggerem, Keithem Richardsem, Ronniem Woodem oraz Charliem Wattsem dały mu największą sławę i rozpoznawalność.

Bill Wyman – życiorys muzyka

William George Perks jest londyńczykiem z dzielnicy Lewisham. Muzyk, znany na całym świecie jako Bill Wyman (przyjął nazwisko przyjaciela we wczesnych czasach ze Stonesami), uczył się gry na fortepianie od 10. roku życia, kolejno zajął się gitarą basową, na której grał w lokalnych grupach w Wielkiej Brytanii. Wykonywał rocka psychodelicznego, blues rocka oraz rock and rolla. Podczas drugiej wojny światowej Bill Wyman był dwukrotnie ewakuowany, a od 1955 roku przez 3 lata był żołnierzem. Służył m.in. w RAF w Niemczech, gdzie chętnie słuchał Elvisa Presleya. Po powrocie do ojczyzny został magazynierem i założył zespół. To właśnie jego perkusista zaliczył letnią fuchę jako muzyk w Stonesach i tak wszystko się zaczęło.

W grudniu 1962 roku Bill Wyman dołączył do The Rolling Stones, z którymi grał na basie przez 30 lat. Spodobał się od razu. Bill Wyman odszedł z zespołu w 1990 roku, a ogłoszono to oficjalnie dopiero w 1993 roku. W 1997 roku wraz z Terrym Taylorem basista założył kapelę Bill Wyman’s Rhythm Kings, od 1974 roku nagrał również 5 solowych krążków. Koncertował z grupą po Europie oraz Stanach Zjednoczonych. Muzyk wystąpił ze Stonesami w 2012 roku w Londynie na słynnej The O2 Arena w ramach trasy "50 & Counting" z okazji półwiecza istnienia grupy.

Bill Wyman – życie prywatne

Bill Wyman nie ustępował innym gwiazdom rocka pod względem życiowym ekscesów i skandali. W wieku 23 lat wziął pierwszy skub z Diane Cory i doczekał się syna, a para rozwiodła się po dekadzie. W wieku 48 lat Bill Wyman związał się z 13-latką, co ukrywali w wielkiej tajemnicy. Gdy Mandy Smith miała 18 lat, para zalegalizowała związek, ale już po 2 latach była po rozwodzie. Z trzecią żoną, Suzanne Accostą, Bill Wyman doczekał się trzech córek.

W 2016 roku u 79-letniego Billa Wymana wykryto raka prostaty. Choroba została wykryta w stosunkowo wczesnym stadium, dając muzykowi szansę na pełne wyleczenie.

Muzyk wciąż robi zdjęcia (wystawia je od 2006 roku), kolekcjonuje płyty, udziela się charytatywnie i pasjonuje się krykietem oraz archeologią. Bill Wyman ma własny wykrywacz metalu, dzięki któremu udało mu się odnaleźć liczne monety sprzed wieków. Kiedyś marzył o pracy muzealnego archiwisty. Jego imieniem nazwano w Muzeum Historii Naturalnej w Stuttgarcie gatunek muchy, odkrytej w skamielinie sprzed 100 mln lat.

Bill Wyman – książki

W 2002 roku nakładem oficyny Hachette Polska Sp. z o.o. na rynku literackim w Polsce ukazała się książka o zespole The Rolling Stones autorstwa Billa Wymana oraz znawcy muzyki i pisarza Richarda Haversa. Swoista biografia legendy rocka i instytucji na skalę światową została uzupełniona o fotografie autorstwa m.in. Billa Wymana. Autor ma na koncie wiele bestselerów sprzedaży książkowej, chociażby z dziedziny muzyki bluesowej oraz o wykrywaniu metali.

Bill Wyman
Data urodzenia

24.10.1936

Miejsce urodzenia

Londyn

Bibliografia
d15jxpl

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15jxpl
d15jxpl
d15jxpl