Trwa ładowanie...
recenzja
13-11-2012 12:10

Bezdomność opornych trzydziestolatków

Bezdomność opornych trzydziestolatkówŹródło: Inne
dv93a1d
dv93a1d

Sunset Park ukazał się w Stanach Zjednoczonych dwa lata temu. Kto wie, czy nie jest to najbardziej gorąca powieść w dorobku Paula Austera. W końcu amerykański pisarz przyznał w jednym z wywiadów, że po raz pierwszy podczas pisania nie przeniósł się w odległe czasy, lecz osadził akcję swojej najnowszej książki w okolicach roku 2009. Wiadomo, Amerykanie przeżywają kryzys. Pisarze i wydawcy narzekają na zmniejszające się nakłady. Młodzi ludzie nie widzą dla siebie perspektyw, więc wycofują się na peryferie życia. Bród, smród i recesja, a wynajmowanie mieszkania jest drogą imprezą, więc trzeba mieszkać alternatywnie. Stąd pomysł na squat, bo w końcu do czegoś trzeba wykorzystać, rozpadające się budynki, w których nikt nie chce mieszkać oprócz grupy kontestatorów turbokapitalistycznej rzeczywistości.

Auster nie po raz pierwszy udowodnił, że potrafi po mistrzowsku oddać relacje międzyludzkie, które dzieją się pomiędzy czwórką osób, zamieszkujących brookliński squat. Nieokrzesany muzyk Nathan, niespełniona artystka Ellen, pisząca doktorat o „Najlepszych latach naszego życia“ Alice, a wreszcie wzorowany na postaciach z powieści Fiodora Dostojewskiego Miles Heller prowadzą egzystencję na granicy legalności - i nie chodzi tu bynajmniej o wolną miłość, śmiercionośne narkotyki, czy rzępolenie zardzewiałych strun elektrycznych gitar, lecz upadek jednego z amerykańskich mitów. Mit ten mówi o tym, że dzieci będą żyć dostatniej od pokolenia rodziców.Za każdą z wymienionych postaci ciągnie się historia, a uwaga narratora skierowana jest na Milesu, który od wielu lat nie odzywa się do dobrze sytuowanych w branżach artystycznych rodziców, wybierając żywot, utrzymującego się z prac dorywczych trampa. Jak widać, nad powieścią unosi się anarchizujący duch oporu, który z pewnością sprawi, że wielu przeczyta najnowszą
powieść Amerykanina z wypiekami na twarzy. Mimo tego, Sunset Park nie do końca przekonuje mnie fabularnie, lektura w większym stopniu rozbudziła moje oczekiwania niż je spełniła, a nad wymową ideową utworu można się spierać, aczkolwiek się do tego w tej chwili nie kwapię.

Niezależnie jednak od wyżej wymienionych niedociągnięć, odnoszę wrażenie, że powstała powieść godna uwagi, opowiadająca o zjawisku nowej bezdomności lub poruszająca, przy oddaniu współczesnych realiów, odwieczną problematykę zadomowienia.Stara się przy tym wyrazić głos wchodzącego w dorosłość pokolenia, która nie najpełniej się odnajduje w wyznaczonych przez społeczeństwo rolach, świadomie wybierając stanie na uboczu i marginalizację. Jest to wreszcie stadium oporu; postawy często kojarzonej z niedojrzałością lub de facto z kapitulacją. Do tego dochodzi nieszablonowa narracja amerykańskiego pisarza, która może zachwycić tych czytelników, którzy z jego utworami, będą stykać się po raz pierwszy. Dla innych czytanie o brooklińskich squatersach raczej nie okaże się aż tak wielkim olśnieniem.

dv93a1d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv93a1d

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj