Barbara Stanisławczyk
Ukończyła Politechnikę Warszawskš i Podyplomowe Studium Dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. W 1990 r. wyjechała na stypendium do Agencji Reutera w Londynie.
Już podczas studiów zaczęła pisać swoją pierwszą książkę - Matkę Hłaski, która została wydana w 1991 r. przez wydawnictwo Słowo i od razu przyniosła autorce rozgłos.
Drugą książkę - Pajęczynę przygotowała wespół z Dariuszem Wilczkiem, pracując jednocześnie dla prasy (reportaże zamieszczane w "Po prostu", "Tygodniku Solidarność", "Kobiecie i Życiu", "Pani", "Twoim Stylu"). Pozycja ta po raz pierwszy ukazała się na rynku w 1992 r. nakładem Wydawnictwa "Krąg". Później miała jeszcze dwa wydania - w pracy zbiorowej pt. "Teczki czyli widma bezpieki" oraz indywidualne w 1999 r., pod pierwotnym tytułem, nakładem wydawnictwa ABC Future.
Autorzy nakreślili w niej społeczno-psychologiczne portrety pracowników SB średniej rangi, a także przedstawili mechanizm działania samej organizacji. Odkryli, iż żona Pawła Jasiennicy była podstawioną mu agentką SB i donosiła na niego do końca jego życia. Potwierdziły to ujawnione po latach teczki.
W 1994 r. nakładem wydawnictwa "Miniatury" ukazał się wywiad-rzeka, jaki autorka przeprowadziła z Krzysztofem Kąkolewskim.
Twórczość literacka nie przeszkadzała jej w odnoszeniu sukcesów w pracy reporterki prasowej. W ciągu trzech kolejnych, napisała dwie nowe książki: "Czterdzieści twardych" oraz Miłosne Gry Marka Hłaski.
Pierwsza z nich to opowieść o Polakach, którzy podczas II Wojny Światowej ratowali Żydów, a za którą Kongres Polonii Australijskiej odznaczył autorkę okolicznościowym Medalem im. Jana Strzeleckiego, zaś Stowarzyszenie Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata przyznało jej legitymację Honorowego Członka i Jubileuszowy Krzyż Zasługi.
Miłosne Gry Marka Hłaski ukazały się w 1998 r. nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka. Książka spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony czytelników.
W tym czasie Barbara Stanisławczyk przyjęła propozycję kierowania działem reportażu w miesięczniku "Pani", a następnie została redaktor naczelną. Z posady zrezygnowała w momencie, kiedy przestała zgadzać się z polityką władz wydawnictwa względem pisma.
Prowadziła również zajęcia ze studentami w wyższej szkole Collegium Civitas.
W 2002 r. znalazła się na liście 50 Najbardziej Wpływowych Kobiet w Polsce, którą corocznie publikuje miesięcznik Home&Market.
W 2004 r. nakładem ABENKI - Redakcji Literackiej Bellony ukaże się najnowsza książka pisarki i dziennikarki - Od Jutra.
Bibliografia |
Podziel się opinią
Komentarze