Audiobook o Śląsku, czyli pierwsza książka do czytania i słuchania, ukazał się w przededniu śląskiego święta - Barbórki. Na sześciu płytach autorzy zamieścili sześć godzin nagrań, wydawnictwu towarzyszy też książka z esejami.
Ukazało się ono nakładem Polskiego Radia Katowice i wydawnictwa Fabryczna 23. Jego pomysłodawcą jest wieloletni redaktor naczelny regionalnych wydań „Gazety Wyborczej” - najpierw katowickiego, a później stołecznego, Andrzej Stefański. Autorkami są znane reportażystki radiowe, laureatki prestiżowej nagrody Prix Italia, Anna Sekudewicz i Anna Dudzińska, za realizację dźwiękową odpowiadał Jacek Kurkowski.
Audiobook My som stond przypomina osiągnięcia m.in. śląskiej medycyny, nauki, techniki, muzyki, czy sportu. Zawiera też rozmowy ze znanymi osobistościami związanymi z tym regionem - od Wojciecha Kilara, Erwina Sówki, Grzegorza Jarzyny i Kazimierza Kutza po Jerzego Dudka, Tomasza Sikorę i Mariusza Czerkawskiego.
- To jest próba opowiedzenia, jaki jest Śląsk, ale też wybiegnięcia w przyszłość, opowiedziana przez znanych ludzi i zwykłych mieszkańców regionu - powiedziała Anna Dudzińska podczas środowej konferencji prasowej w Katowicach.
- Nie można zmusić nikogo do miłości czy szacunku, ale poprzez pokazanie można dać lepszą perspektywę do oglądania Śląska. Nie wolno go redukować tylko do przemysłu. Kluski i modro kapusta na Śląsku w 95 proc. będzie smaczna, ale my ją jemy też w garniturach, nie tylko w strojach górniczych. Smakują też tak samo w szelkach maklera giełdowego - powiedział Andrzej Stefański.
Każda płyta poświęcona jest innemu tematowi - to Dom i rodzina, Religia, Praca, Edukacja, Kultura i Sport.
- Wykorzystaliśmy różne gatunki radiowe, od dzienników, czytanych przez Kamila Durczoka i Justynę Mączkę z radiowej Trójki, przez audycję dokumentalną, wywiad, reportaż czy sztukę audialną, czyli masę splatających się dźwięków - powiedziała Anna Sekudewicz.
Autorzy podkreślali, że to pionierski projekt, bowiem dostępne na polskim rynku audiobooki to z reguły książki czytane przez lektorów. O kształt plastyczny wydawnictwa zadbał rektor katowickiej ASP prof. Marian Oslislo. Okładka audiobooka przedstawia m.in. popularną niegdyś w śląskich domach haftowaną makatkę z napisem - tytułem wydawnictwa My som stond.
Towarzyszy mu też strona internetowa www.mysomstond.pl. Nazwę tę nadała też swojemu projektowi promującemu Śląsk w Warszawie awangardowa artystka Matylda Sałajewska, która w Sezamie przy ul. Marszałkowskiej przygotowała ekspozycję przedstawiającą region z perspektywy młodych twórców.
Ma się tam pojawić m.in. fotel w formie śląskiej kluski w zestawie z sosem służącym jako dywanik, koszula hawajska, gdzie zamiast palm będą dymiące kominy, czy kreacje sylwestrowe stylizowane na górnicze stroje.