Trwa ładowanie...
d1cp7us

Arystoteles

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Arystotelesa nazywano Filozofem bądź Stagirytą. Z każdą z żon Arystoteles doczekał się dziecka: córki Pytias oraz syna Nikomachosa. Poglądy Arystotelesa zapewniły mu miejsce w czołowej trójce najwybitniejszych filozofów w historii, tuż obok Platona i Sokratesa.

Arystoteles - biografia

Arystoteles żył w latach 384-322 p.n.e. w starożytnej Grecji. Przyszedł na świat w rodzinie Nikomacha, królewskiego lekarza, a po jego śmierci za wychowanie Arystotelesa odpowiadał Proksenos w Myzji. W Atenach Arystoteles studiował w Akademii Platońskiej, gdzie następnie pracował jako wykładowca, spędzając tam łącznie 20 lat od uzyskania pełnoletności. Gdy Platon zmarł, kontynuował działalność naukową. Arystoteles na kilka lat emigrował do Azji Mniejszej, do kolonii Assos w Troadzie z Ksenokratesem, a także na wyspę Lesbos do Mityleny. Kolejnym etapem na drodze zawodowej Arystotelesa był dwór króla macedońskiego, gdzie zajmował się wychowaniem syna króla Filipa II. Po objęciu przez młodzieńca tronu w 336 roku p.n.e., opiekun Aleksandra III Wielkiego założył w Atenach szkołę filozoficzną, Likejon – Liceum.

Arystoteles – filozofia

Filozofia Arystotelesa przyćmiła sławę Platona i placówka odniosła spory sukces. Pierwsi arystotelicy (perypatetycy) mieli zaszczyt brać udział w pionierskich zespołowych badaniach naukowych pod okiem Arystotelesa. Jego protektor, król Aleksander III Wielki zmarł w 323 roku p.n.e., a rząd pro-macedoński w Atenach upadł. Arystotelesa oskarżono o bezbożność, co zmusiło go do ucieczki z miasta. Wybrał Chalkis na wyspie Eubea, gdzie przebywał do śmierci rok później, a na czele ateńskiego Liceum przez 37 lat z powodzeniem zasiadał Teofrast. Grób Arystotelesa w Stagirze, gdzie filozof się urodził, ostatecznie pozytywnie zidentyfikowano w 2016 roku, po trwających przeszło ćwierć wieku pracach badawczych.

Arystoteles - ”Polityka” i ”Poetyka”

Poglądy Arystotelesa można poznać nieco głębiej po lekturze kilku jego dzieł. Drukiem ukazały się ”Polityka” (nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN), ”Metafizyka”, ”Etyka Nikomachejska” oraz ”Retoryka. Retoryka dla Aleksandra. Poetyka”. Arystoteles zasłynął podziałem nauk na teoretyczne – najwyżej umieszczał metafizykę, praktyczne i pojetyczne (wytwórcze). Filozof wniósł bardzo dużo do takich dziedzin, jak biologia, logika, astronomia, fizyka czy etyka. Arystoteles nie był nieomylny, gdyż część jego założeń mijała się z prawdą. Udało mu się jednak rozbudzić u teoretyków pragnienie poszukiwania nowych hipotez i kwestionowania zastanej rzeczywistości.

Arystoteles
Miejsce urodzenia

Stagira (Tracja)

Miejsce śmierci

Chalkis (wyspa Eubei)

Bibliografia
d1cp7us

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cp7us
d1cp7us
d1cp7us
d1cp7us

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj