Artur Schopenhauer
Filozof, pisarz niemiecki.
Tw贸rca i najwybitniejszy rzecznik filozoficznego pesymizmu. Nie by艂 filozofem akademickim, rozg艂os zdoby艂 p贸藕no, jego pisma nale偶a艂y do kanonu lektur wykszta艂conego cz艂owieka na prze艂omie XIX i XX w. Filozofia Schopenhauera prze偶ywa艂a zmienne koleje. Jako antyteza filozofii heglowskiej zyskuje znowu popularno艣膰 i znaczenie.
Urodzi艂 si臋 w Gda艅sku, przy ulicy 艢w. Ducha 47, w zamo偶nej rodzinie kupieckiej. Kszta艂ci艂 si臋 na uniwersytetach w G枚ttingen, Berlinie i Jenie. Kiedy osiad艂 we Frankfurcie nad Menem, zacz膮艂 prowadzi膰 samotne 偶ycie, studiuj膮c buddyzm i hinduistyczny mistycyzm.
Jego koncepcje filozoficzne cechuje woluntaryzm, opieraj膮cy si臋 na twierdzeniu, 偶e istot膮 rzeczywisto艣ci jest wola, czyli 艣lepy, bezrozumny pop臋d. Schopenhauer, pozostaj膮c pod wp艂ywem teorii poznania Kanta, twierdzi艂, 偶e cz艂owiek poznaje zjawiska, kt贸re s膮 jedynie przejawem istoty rzeczy. G艂osi艂 pesymistyczny pogl膮d o nieuchronno艣ci ludzkiego cierpienia, kt贸rego 藕r贸de艂 upatrywa艂 m.in. w refleksji i samowiedzy cz艂owieka, a tak偶e w jego d膮偶eniu do szcz臋艣cia, nieosi膮galnego ze wzgl臋du na ludzk膮 natur臋.
Schopenhauer widzia艂 trzy sposoby ograniczenia cierpienia: poprzez wyrzeczenie si臋 d膮偶e艅 i pragnie艅, czyli osi膮gni臋cie stanu nirwany, a tak偶e poprzez wsp贸艂czucie dla innych cierpi膮cych istot i kontemplacj臋 sztuki. Pogl膮dy tego filozofa, 艂膮cz膮ce elementy my艣li Wschodu i Zachodu, wywar艂y ogromny wp艂yw m.in. na koncepcje Fryderyka Nietzschego, a tak偶e na ca艂膮 dekadenck膮 literatur臋 modernizmu.
Schopenhauer opublikowa艂 wiele pism, m.in. 艢wiat jako wola i przedstawienie (1819), O wolno艣ci ludzkiej woli (1839) i O podstawie moralno艣ci (1840).
Data urodzenia | 21.02.1788 |
Miejsce urodzenia | Gda艅sk |
Data 艣mierci | 20.09.1860 |
Bibliografia |
Podziel si臋 opini膮
Komentarze