Arthur C. Clarke - to właśnie on widział przyszłość
Inspiracji szukał w gwiazdach
Wielu fanom science-fiction jego nazwisko kojarzy się z kultową serią "Odyseja kosmiczna", która za sprawa Stanleya Kubricka trafiła na ekrany i stała się dziełem przełomowym w kinematografii. Jednak Arthur Charles Clarke nie ograniczał się jedynie do tworzenia znakomitych dzieł literackich, za które otrzymał na przestrzeni lat wiele wyróżnień. Interesował się fizyką, technologią (jego koncepcje doprowadziły do powstania stacja orbitalne) oraz był także nominowany do Nagrody Nobla - w 1994 roku do Pokojowej, a 5 lat później do Literackiej. Jednak sukces i sława były zapewne elementami, które tylko zachęciły wielu by bliżej przyjrzeć się życiu prywatnemu Clarke
Wielu fanom science fiction jego nazwisko kojarzy się z kultową serią "Odyseja kosmiczna ", która za sprawa Stanleya Kubricka trafiła na ekrany i stała się dziełem przełomowym. Jednak Arthur Charles Clarke nie ograniczał się jedynie do tworzenia znakomitych dzieł literackich. Interesował się fizyką i technologią (jego koncepcje doprowadziły do powstania stacji orbitalnych). Był także nominowany do Nagrody Nobla - w 1994 roku do Pokojowej, a 5 lat później do Literackiej. Zaś na marginesie jego życiorysu pojawiły się oskarżenia o pedofilię i seksturystykę.
Arthur C. Clarke urodził się 16 grudnia 1917 roku. Od najmłodszych lat z zaciekawieniem spoglądał w niebo. Angielskie Minehead, w którym Clarke dorastał nie było centrum rozrywkowym, ale dla młodej osoby, której pasją była nauka nie stanowiło to problemu.
Zamiast wielkomiejskich imprez Arthur wolny czas przeznaczał na książki i magazyny science fiction. Edukacyjne aspiracje legły w gruzach w 1931 roku kiedy zmarł jego ojciec i matka musiała sama prowadzić gospodarstwo oraz utrzymać czwórkę dzieci. Dzieciństwo Clarke'a nabrało tym samym tempa, a tuż po ukończeniu szkoły średniej podjął pracę w brytyjskiej stolicy.