Trwa ładowanie...
d2t5jyy
28-04-2010 14:57

Archiwum rodu Pawlikowskich w Bibliotece Jagiellońskiej

d2t5jyy
d2t5jyy

Prawdopodobnie pierwszego października, w dniu uroczystego otwarcia nowego skrzydła Biblioteki Jagiellońskiej, zaprezentowane zostanie archiwum rodu Pawlikowskich, które przekazali w środę jego przedstawiciele.
Jak poinformował przedstawiciel rodziny - prof. Jacek Woźniakowski, przedstawiający się jako "najstarszy z wnuków Jana Gwalberta Pawlikowskiego", pasję zbieraczą w rodzinie zainicjował w 1817 roku Jan Benedykt Pawlikowski, nabywca Medyki. Rozbudowaną przez jego potomków kolekcję w 1921 roku przekazał do Ossolineum Jan Gwalbert Pawlikowski. Większa część tej kolekcji nadal znajduje się na terenie Ukrainy, we Lwowie lub Kijowie. Do Jagiellonki przekazano zbiory stanowiące uzupełnienie i kontynuację kolekcji ossolińskiej, składające się z kilku części, które napływały do biblioteki już od 1998 roku. Trzon zbiorów stanowi archiwum z "Domu pod Jedlami" na Kozińcu w Zakopanem, w którym zawarta jest jeszcze część archiwum z Medyki, byłej siedziby rodu. Składa się ona z 765 teczek, w których znajdują się m.in. papiery majątkowe posiadłości w Medyce, dokumenty historyczne z podpisami królów i polityczne oraz korespondencja kilku pokoleń rodu Pawlikowskich i rodzin z nimi spokrewnionych. Są tam listy Marii
Konopnickiej, Henryka Sienkiewicza, Stanisława Wyspiańskiego, Kornela Ujejskiego, Leopolda Staffa, Artura Grottgera, Adama Asnyka i innych. Jest również część kanadyjska, w której znajdują się dokumenty i dorobek twórczy Beaty Obertyńskiej, dokumenty rodzinne Pawlikowskich oraz "Złoty album rodziny Pawlikowskich" - teka autografów, obrazków i rycin, m.in. Grottgera, Kasprowicza, Malczewskiego, Matejki, Mickiewicza, Słowackiego, Ujejskiego, Witkiewicza. Ponadto na archiwum składa się również część londyńska (dokumenty rodzinne) i szwajcarska (zawiera dokumenty emigracyjne z lat 1939-1950).
(pap)

d2t5jyy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2t5jyy