Trwa ładowanie...
d32udce
31 stycznia 2020, 13:56

Apetyt na literaturę

książka
Oceń jako pierwszy:
d32udce
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Tytuł książki, która jest pokłosiem konferencji zorganizowanej z okazji siedemdziesiątych urodzin Jerzego Jarzębskiego, nawiązuje oczywiście do jego Apetytu na przemianę, głośnego zbioru „notatek o prozie współczesnej”, wydanego w roku 1997. Jej powstaniu przyświecała intencja, by okolicznościowe spotkanie stało się okazją do współmyślenia z Jerzym Jarzębskim. Do jej napisania zaprosiliśmy badaczy z kraju i zagranicy, prosząc ich o weryfikację „mapy” rodzimej literatury, którą niestrudzenie kreśli autor W Polsce czyli wszędzie. Dialog ten zaowocował obszernym zbiorem studiów na temat prozy polskiej XX i XXI wieku. Pokazuje on, że rozpoznania Jarzębskiego dotyczące autobiografizmu, prozy popularnej czy kresowej są wciąż inspirujące, a takie formuły jak „autentyk”, „gry” czy „teatr mowy” zachowały swą poręczność.

Najbardziej inspirujący pozostaje jednak proponowany przez Jerzego Jarzębskiego sposób pisania o literaturze i jej czytania.

Redaktorzy tomu

Apetyt na literaturę składa się z czterech części, powiązanych z najważniejszymi zainteresowaniami literaturoznawczymi i krytycznoliterackimi profesora Jerzego Jarzębskiego. Trzy części zawierają szkice poświęcone konkretnym twórcom, których dzieła wyznaczały zasadnicze tezy problematyki literaturoznawczej podejmowanej przez Jarzębskiego (Schulz, Gombrowicz, Lem). Ostatnia składa się z rozproszonych szkiców związanych z rozmaitymi zagadnieniami literaturoznawczymi towarzyszącymi jego rozważaniom i z najnowszą prozą polską. Książka jako całość jest imponująca.

Dr hab. Joanna Orska, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego

Zamieszczone w monografii prace stanowią cenne dopowiedzenia do rozpoznań Jerzego Jarzębskiego, podejmują wskazane przez niego tematy, powracają do poruszanych przez niego problemów. Redaktorom pogratulować można pomysłu. Przygotowując do druku książkę, która dedykowana jest Jerzemu Jarzębskiemu, zredagowali równocześnie tom, który mówi o najważniejszych problemach polskiej literatury dwudziestowiecznej.

Dr hab. Zbigniew Kopeć, prof. Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Apetyt na literaturę
Numer ISBN

978-83-233-4619-7

Wymiary

235x158

Liczba stron

425

Język

polski

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32udce
d32udce
d32udce
d32udce
d32udce

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj