Andrzej Szarmach
Andrzej Szarmach – życiorys
Andrzej Szarmach urodził się w 1950 roku w Gdańsku. Miał siedmiu braci. Pierwsze piłkarskie kroki stawiał w juniorach Polonii Gdańsk. Następnie przez jeden sezon grał w Arce Gdynia, która starała się o awans do pierwszej ligi. Wtedy po raz pierwszy został królem strzelców (strzelił 15 goli). Po tym sukcesie kilka klubów chciało, aby Andrzej Szarmach grał w ich szeregach (m.in. Legia Warszawa), jednak piłkarz zdecydował się przyłączyć do Górnika Zabrze.
Andrzej Szarmach w polskiej reprezentacji piłki nożnej na mistrzostwach świata zagrał trzykrotnie. Na swoich pierwszych mistrzostwach rozgrywanych w RFN w 1974 roku miał wiele szczęścia, ponieważ kontuzji nabawił się faworyzowany Włodzimierz Lubański, a trener Kazimierz Górski pozwolił wejść Szarmachowi na boisko. Piłkarz najlepiej pokazał się w meczu z Włochami, na którym strzelił gola głową.
Ostatecznie Andrzej Szarmach był srebrnym medalistą z mistrzostw świata w RFN oraz w Hiszpanii (1982), a także igrzysk olimpijskich organizowanych w Montrealu (1976).
Andrzej Szarmach przeniósł się do Stali Mielec w 1976 roku. Po rozegraniu 131 meczów wyemigrował do Francji, gdzie grał w AJ Auxerre, EA Guingamp oraz Clermont Foot. Andrzej Szarmach zakończył karierę piłkarską w 1989 roku.
Andrzej Szarmach jako trener prowadził m.in. klub Clermont Foot, AS Angoulerne oraz Zagłębie Lubin.
Andrzej Szarmach – książki
Andrzej Szarmach jest współautorem swojej biografii. Wywiad-rzekę przeprowadził dziennikarz sportowy Jacek Kurowski. Poza rozległą opowieścią o kulisach piłki nożnej w czasach PRL-u pojawiają się wspomnienia Szarmacha dotyczące najważniejszych osób związanych ze światem futbolu: Jacka Gmocha, Kazimierza Górskiego czy Zbigniewa Bońki.
Andrzej Szarmach – ciekawostki
- Andrzej Szarmach został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2005 roku;
- Został najlepszym obcokrajowcem Premiere Division według tygodnika francuskiego France Football w sezonie 1980/81 oraz 1981/82.
Data urodzenia | 03.10.1950 |
Miejsce urodzenia | Gdańsk |
Bibliografia |
Podziel się opinią
Komentarze