8. Wiedźmin, Andrzej Sapkowski
Na miejscu 8 znalazł się za to po prostu "Wiedźmin". Użytkownikom Facebooka chodziło najprawdopodobniej o opowiadanie "Wiedźmin" znajdujące się w pierwszym tomie opowiadań - "Ostatnie życzenie". To w nim, opublikowanym pierwotnie na łamach "Fantastyki" w 1986 roku, Andrzej Sapkowski przedstawiał swojego bohatera.
Wiedźmin nie jest rębajłą pokroju Conana. To mistrz miecza i fachowiec czarostwa strzegący moralnej i biologicznej równowagi w cudownym świecie fantasy. Z woli Sapkowskiego w ów świat, pełen potworów i bujnych charakterów, skomplikowanych intryg i eksplodujących namiętności, wnosi Geralt nasze problemy, mitologie i nowoczesny punkt widzenia. Staje się więc widzem i bohaterem, oskarżonym i sędzią, kochankiem i błaznem, ofiarą i katem. Przewrotna literacka robota łącząca walory moralitetu, postmodernistycznej zabawy dla intelektualistów i przygodowego czytadła dla każdego.
Do czterech klasycznych opowiadań z lat 1986-1990 dołączył Sapkowski trzy dotąd nie publikowane nowele, które dają pełniejszy wgląd w przeszłość Geralta. Oto Wiedźmin wojuje z diabołem, poluje wraz z Jaskrem na wielkiego suma, ulega groźnemu czarowi pięknej Yennefer i ląduje w więziennych lochach grodu, w którym panoszy się wszechmocny i mściwy dżinn... Okazuje się, że wyczyny Geralta nie są obojętne dla jego kondycji, istnieją duchowe i fizyczne koszta Wiedźmińskiej roboty - za wszystko trzeba płacić.