Trwa ładowanie...

Allegro blokuje sprzedaż nowej książki Rafała Ziemkiewicza

- To oburzające, będę domagał się przeprosin i zadośćuczynienia - komentuje decyzję największej platformy sprzedażowej Ziemkiewicz. Allegro tłumaczy, że zakaz wydano z uwagi na antysemickie treści, w oparciu o opinię walczącego z przejawami ksenofobii i rasizmu stowarzyszenia. Internauci zaś pytają, dlaczego wstrzymano sprzedaż Ziemkiewicza, a dalej można kupić tam słynne "dzieło" Hitlera?

Sprzedaż tytułu "Cham niezbuntowany" została zablokowana na AllegroSprzedaż tytułu "Cham niezbuntowany" została zablokowana na AllegroŹródło: ONS.pl
d11bp60
d11bp60

Ziemkiewicz nierekomendowany

29 maja br. ukazała się najnowsza książka Rafała Ziemkiewicza "Cham niezbuntowany", ale nawet w dniu premiery nie było o niej tak głośno, jak teraz. Wszystko za sprawą burzy, jaką wywołała w sieci decyzja Allegro o zablokowaniu jej sprzedaży. Największa w kraju internetowa platforma handlowa zdecydowała o blokadzie tytułu, po tym jak trafił on na listę "książek nierekomendowanych" opracowaną przez Stowarzyszenie "Nigdy Więcej", walczące z przejawami rasizmu i ksenofobii, z którym Allegro współpracuje.

Powód? Zawarte w niej "treści o charakterze antysemickim, niosące znamiona nienawiści do Żydów, a także podające w wątpliwość historyczne fakty dotyczące Zagłady Żydów podczas II wojny światowej" - czytamy w opisie "Chama niezbuntowanego" na stronie "książek nierekomendowanych".

Ogórek pisze list, Ziemkiewicz idzie do sądu. Ostra reakcja na wystawę w muzeum

Allegro w ogniu krytyki

Oburzenia tą decyzją nie krył nie tylko sam autor, ale i komentujący szeroko tę sprawę na Twitterze internauci. Błyskawicznie zarzucono Allegro cenzurę i wypomniano, że ogranicza sprzedaż Ziemkiewicza, a handluje np. legendarną książką "Mein Kampf" Adolfa Hitlera.

Jak tłumaczy się Allegro? Rzecznik platformy, odrzucając zarzuty o cenzurę, podkreśla, że "książkę usunięto na podstawie zgłoszenia Stowarzyszenia Nigdy Więcej - partnera programu Współpraca w Ochronie Praw". Dopytujących o sprawę sprzedawców tytułu Ziemkiewicza Allegro odsyłało na Twitterze do listy "książek nierekomendowanych" z prośbą o "niewystawianie ofert, których przedmiotem są publikacje wymienione na wskazanej stronie".

Doniesienie na prokuraturę

Warto dodać, że "Nigdy więcej" dodało pozycję Ziemkiewicza do listy na podstawie opinii Stowarzyszenia przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii Otwarta Rzeczpospolita, które już w dniu premiery "Chama niezbuntowanego" złożyło zawiadomienie do prokuratury związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych oraz publicznego znieważenia grupy ludności z powodu jej przynależności narodowej (art. 256 pt. 2 i art. 257 kk) przez publicystę TVP.

d11bp60

"Publikowane w internecie fragmenty nie pozostawiają wątpliwości, że w książce głoszone są poglądy o charakterze antysemickim, mające wywołać nienawiść do Żydów, a także podać w wątpliwość historyczne fakty dotyczące Zagłady Żydów podczas II wojny światowej" - czytamy w oświadczeniu Otwartej Rzeczpospolitej. Wątpliwości wzbudziło m.in. użyte przez Ziemkiewicza sformułowanie "mit Holokaustu", które zdaniem Stowarzyszenia "nosi znamiona penalizowanego kłamstwa oświęcimskiego".

Reakcję wywołał też publikowany w sieci przed premierą książki fragment, w którym Ziemkiewicz nazywa młodych Izraelczyków "maszynami do zabijania". Poza zawiadomieniem do prokuratury Otwarta Rzeczpospolita zaapelowała także do dystrybutorów książki, księgarzy i sprzedawców "o niepromowanie, a jeśli to możliwe –wycofanie ze sprzedaży" książki Ziemkiewicza, do czego Allegro jako jeden z nielicznych się przychyliło.

Allegro ustąpiło?

Rafał Ziemkiewicz, komentując sprawę w serwisie Wirtualnemedia, podkreśla, że Allegro formułuje na temat jego książki kłamliwe opinie. - Allegro kolportuje nieprawdziwe tezy, jakoby była to książka o wydźwięku antysemickim. Widzę, że to szeroko rozlewa się po internecie i poza nim, więc nie mogę tego tak zostawić. Będę domagał się przeprosin od tego serwisu, a także jakiegoś zadośćuczynienia - podkreśla.

Najwyraźniej burza, jaka wokół książki rozpętała się w sieci, przyniosła efekty. Jak sprawdziliśmy przed chwilą, książkę bez problemu można już było kupić na Allegro.

"Cham zbuntowany" jednak dostępny na Allegro
"Cham zbuntowany" jednak dostępny na Allegro
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d11bp60
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11bp60