Trwa ładowanie...
dqrjwnx

Alfred Szklarski

Polski pisarz, popularny twórca literatury młodzieżowej.

Syn emigranta politycznego (działacza PPS), dziennikarza Andrzeja Szklarskiego i Marii z domu Markosik. Do szkoły zaczął uczęszczać w Chicago, a gdy na stałe powrócił z ojcem do kraju w 1928 roku, uczył się w Gimnazjum im. Jana Długosza we Włocławku, gdzie w 1931 r. uzyskał maturę.

W latach 1932-1938 studiował na Wydziale Konsularno-Dyplomatycznym Akademii Nauk Politycznych w Warszawie. Studia zakończył dyplomem, który otwierał mu drogę do kariery dyplomatycznej. Niestety wybuchła II wojna światowa.

W czasie okupacji Szklarski pozostał w Warszawie. Brał udział w powstaniu warszawskim, jako strzelec ochotnik (pod pseudonimem "Szklarz") w II Plutonie Kompanii Lotniczej Batalionu "Piorun", w zgrupowaniu Zaremba-Piorun. Po upadku powstania przeniósł się do Krakowa, a następnie od lutego 1945 roku, już na stałe, zamieszkał w Katowicach.

Szklarski debiutował powieściami dla dorosłych drukowanymi w odcinkach podczas wojny (1942 - Żelazny pazur, 1943 - Krwawe diamenty, 1944 - Tajemnica grobowca). Po wojnie pisał pod pseudonimami: Alfred Borowski i Fred Garland (1946 - Gorący ślad, Trzy siostry, 1947 - Błędne ognie, Ludzie bez nazwisk, Nie czekaj na mnie, 1948 - powieść dla młodzieży Tomek w tarapatach). Za namową wydawnictwa Szklarski - już pod swoim nazwiskiem - zaczął pisać literaturę dla dzieci. I tak powstał przygodowo-podróżniczy cykl książek o Tomku Wilmowskim. Popularność Tomków przyniosła Autorowi nagrodę "Orlego Pióra" (w 1968 r.). W 1971 roku na wniosek dzieci otrzymał "Order Uśmiechu". Za twórczość dla młodzieży otrzymał również nagrody Prezesa Rady Ministrów w 1973 i 1987 roku.

W 1963 roku ukazało się pierwsze wydanie Sobowtóra profesora Rawy; wespół z żoną Szklarski opublikował trylogię indiańską Złoto Gór Czarnych (I tom 1974, II tom 1977, III tom 1980).

Alfred Szklarski nie skończył pisać kolejnych przygód Tomka Wilmowskiego. Już po jego śmierci powieść Tomek w grobowcach faraonów ukończył przyjaciel pisarza, ksiądz Adam Zelga. Jego książki były tłumaczone na język rosyjski, bułgarski oraz zostały wydane systemem Brailleá; ukazały się dotychczas w łącznym nakładzie ponad 11 milionów egzemplarzy.

Umiał zaspokoić młodzieńczą ciekawość świata czytelników właśnie poprzez książki. Jego bohater przeżywał to, co każdy młody człowiek w jego wieku chciałby przeżyć. Wszystko zaś opisane było żywo, z pasją, i co ciekawe - Autor nigdy nie był w miejscach, w których Jego bohater przeżywał swoje przygody.

Już któreś z kolei pokolenie czytelników wychowało się na Tomkach, które otwierają oczy młodych czytelników na świat, krzewią optymizm, wiarę w siebie i innych ludzi, uczą pokonywać trudności. To z nich młodzież uczyła i może uczyć się geografii, historii, biologii; to one tchną żarliwym patriotyzmem, szczerym i tak dzisiaj trudno spotykanym...

dqrjwnx

Podziel się opinią

8
5

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqrjwnx
dqrjwnx
dqrjwnx