Trwa ładowanie...
d17vgqo

Alex Marwood

serenamackesy.com
Źródło: serenamackesy.com

Alex Marwood to brytyjska pisarka, dziennikarka i felietonistka. Naprawdę nazywa się Serena Mackesy. Alex Marwood to jej pseudonim artystyczny.

Alex Marwood – biografia

Alex Marwood urodziła się w 1960 r. Pochodzi ze szkocko-walijsko-irlandzkiej rodziny. Jej ojcem jest Piers Gerald Mackesy, znany historyk wojskowości, który wykładał na Oxfordzie. W rodzinie Alex Marwood już wcześniej zdarzali się pisarze. Jej prababcią od strony matki jest Margaret Kennedy, dramaturg i autorka powieści. Również jej prababcia od strony matki, Leonora Mackesy, pisała książki, tyle że harlekiny, i publikowała je pod pseudonimami Leonora Starr i Dorothy Rivers.

Alex Marwood studiowała literaturę angielską na Uniwersytecie Londyńskim. Zanim zajęła się pisaniem, pracowała m.in. jako nauczycielka języka angielskiego, sekretarka, leksykografka, autorka krzyżówek i akwizytorka. Później trafiła do redakcji angielskiej gazety "The Independent", gdzie zaczynała od pisania krótkich tekstów na mało istotne tematy, jednak z czasem została felietonistką tego pisma. Pisała też relacje z miejsc, do których podróżowała. Artykuły Alex Marwood w "The Independent" ukazywały się do 1997 r. W następnych latach Brytyjka zajęła się literaturą.

Alex Marwood - książki

Początkowo Alex Marwood tworzyła pod swoim prawdziwym nazwiskiem. Jako Serena Mackesy napisała 4 powieści obyczajowe, które mają w sobie wiele cech komedii romantycznej. Żadna z nich nie została przetłumaczona na język polski. Oryginalne tytuły powieści Alex Marwood to: "The Temp" (opublikowana w 1999 r.), "Virtue" (2000 r.), "Simply Heaven" (2002 r.), "Hold my Hand" (2008 r.).

W 2012 r. autorka przyjęła pseudonim Alex Marwood i wydała pod nim swój pierwszy thriller - "Dziewczyny, które zabiły Chloe". Jak wyjaśnia, już w poprzednich książkach miała tendencję do uśmiercania bohaterów, a mimo to cały czas była kojarzona z pisaniem powieści o lekkiej tematyce. Żeby odkleić tę łatkę, wymyśliła dla siebie nowe imię i nazwisko.

Książka "Dziewczyny, które zabiły Chloe" to największy sukces w karierze Alex Marwood. Brytyjka w 2013 r. dostała za nią prestiżową Nagrodę im. Edgara Allana Poe. Pozycja znalazła się też na "Liście 10 Najlepszych Książek Roku" firmowanej nazwiskiem Stephena Kinga.

W 2014 r. Alex Marwood napisała "Zabójcę z sąsiedztwa", a w 2016 r. "Najmroczniejszy sekret". Obie książki są klasyfikowane jako thrillery.

Powieści Alex Marwood zostały przełożone na 19 języków, w tym m.in. na polski, niemiecki, francuski, włoski, holenderski i japoński.

Alex Marwood – inspiracje i pisarskie zwyczaje

Do artystów, którzy mieli największy wpływ na jej twórczość, Alex Marwood zalicza Elizabeth Taylor, Kurta Vonneguta, Johna Donne'a oraz C. S. Lewisa. Autorka przyznaje, że podczas pisania niechętnie wstaje z łóżka. I to do tego stopnia, że ze swojego mieszkania w Londynie wyrzuciła biurko, wstawiając... drugie łóżko.

Alex Marwood bez ogródek mówi też, że w literaturze kreuje postacie inspirowane wyglądem i charakterem swoich prawdziwych przyjaciół. Do tego raz zdarzyło jej się stworzyć bohatera, który był dokładnie taki sam, jak jej nauczyciel języka niemieckiego z czasów szkolnych.

Alex Marwood
Bibliografia
d17vgqo

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17vgqo
d17vgqo
d17vgqo
d17vgqo

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj