Podróże, kultura, amanci
Agnieszka uwielbiała podróże. Londyn i obiady w towarzystwie ciotki-arystokratki, inspirujący Nowy Jork, sukces spektaklu w Jugosławii - to tylko niektóre punkty na mapie jej wypraw.Jedną z bardziej znaczących w jej życiu podróży, okaże się ta z ukrytym rękopisem Hłaski, niemile widzianym w Polsce. Agnieszka dostarcza go do paryskiej "Kultury". W domu Zofii i Zygmunta Hertzów zatrzyma się na dłużej. Od razu zdobędzie serca gospodarzy. Tutaj zetknie się z wielkimi nazwiskami - Józefem Czapskim, Czesławem Miłoszem, czy z Leszkiem Kołakowskim. Państwo Hertzowie będą ją traktować jak własną córkę. Zaproszą do siebie również innych członków STS-ów.
Spotkanie spragnionych wolności studentów z wybitnymi przedstawicielami polskiej kultury będzie miało ogromne znaczenie dla obu stron. Na Agnieszce największe wrażenie zrobi Jerzy Giedroyc . To on zmieni jej myślenie o świecie i poszerzy jej horyzonty. Od niego dowie się, że Związek Radziecki kiedyś upadnie. Rozmowę z nim nazwie operacją na mózgu.
"Podczas jednego z pobytów w redakcji "Kultury" jakiś goszczący tam pan zadurzy się w niej i zaraz po kolacji zapuka do jej pokoju z wyznaniem:
-Pani mi się strasznie podoba.
- A Pan mnie wcale - odpowie.
- Ja dla pani wszystko zrobię, nawet zdejmę gwiazdkę z nieba.
-Ja nie dbam o gwiazdki.
-Dam pani, co mam najcenniejszego - wypali amant i zaoferuje swój Krzyż Kawalerski Virtuti Militari."