Trwa ładowanie...
d4lvjar

Agnieszka Kublik

twitter.com
Źródło: twitter.com

Agnieszka Kublik jest polską dziennikarką i publicystką znaną ze swojej wieloletniej współpracy z Gazetą Wyborczą, którą rozpoczęła w 1990 roku. Kublik została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2014 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Agnieszka Kublik – biografia

Agnieszka Kublik przyszła na świat w Warszawie, 13 lutego 1962 roku. Kiedy 19 lat później ukończyła prestiżowe XVI Liceum Ogólnokształcące im. Joachima Lelewela w Warszawie jak większość maturzystów nie do końca wiedziała, co chce zrobić ze swoim życiem. Pierwsza ważna życiowa decyzja zakończyła się wyborem Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie Agnieszka Kublik studiowała socjologię i językoznawstwo do roku 1987. Po ukończeniu obu kierunków przyszła dziennikarka zatrudniła się w redakcji słownika Polskiej Akademii Nauk, które po dwóch latach zamieniła na uznane Centrum Badania Opinii Społecznej. Dzięki tym doświadczeniom Agnieszka Kublik zrozumiała, że to pisanie i chęć zmiany otaczającej ją rzeczywistości, czyli dziennikarstwo będzie jej życiową drogą i już rok później udało jej się zostać częścią zespołu Gazety Wyborczej. Do najbardziej znanych formatów, w których Agnieszka Kublik brała udział, jest niewątpliwie cykl rozmów ''Dwie na jednego'', który współprowadziła z inną znaną dziennikarką Moniką Olejnik. Zwieńczeniem cyklu była wydana w 2006 roku książka o tym samym tytule, w której znalazło się 25 najbardziej interesujących rozmów z okresu trwania cyklu. Jedno z ważniejszych wydarzeń w karierze Agnieszki Kublik miało miejsce w 2007 roku, kiedy Agnieszka Kublik razem z innymi dziennikarzami podpisała oświadczenie, w którym skrytykowali oni ówczesną ustawę lustracyjną. Na koniec warto również wspomnieć o roku 2009, w którym Agnieszka Kublik została ostatecznie uniewinniona od zarzutu zniesławienia, o który oskarżył ją prywatnie ówczesny wiceprezes Polskiego Radia Jerzy Targalski.

Agnieszka Kublik - film

W 1998 roku znana już z wysokich umiejętności przeprowadzania wywiadu (tzw. sztuka wywiadu) Agnieszka Kublik wystąpiła w głośnym filmie dokumentalnym Marcela Łozińskiego pt. ''Żeby nie bolało''. Obraz był drugą częścią niemniej głośnej ''Wizyty'', w której młoda dziennikarka odwiedza rolniczkę ze wsi, żeby przeprowadzić z nią rozmowę. Po premierze film wywołał dyskusję dotyczącą kwestii etyki pracy dziennikarza. Spowodowane było to sposobem, w jaki ukazana na ekranie dziennikarka rozmawia ze swoją bohaterką - naciska ją, zwraca się w sposób agresywny, często kpiąc i dziwiąc się, dlaczego kobieta ze wsi nie chce wyjechać do miasta, podważając zarazem słuszność decyzji życiowych kobiety. W drugiej części ''Żeby nie bolało'' kolejna dziennikarka (Agnieszka Kublik) wraca do bohaterki po 22 latach, żeby zapytać, co przez ten czas zmieniło się w jej życiu. Po premierze obrazu Agnieszkę Kublik chwalono za zupełnie odmienną postawę, w której nie przejawiała natarczywości i agresji, próbując zrozumieć przepytywaną kobietę. Kolejny raz Agnieszkę Kublik można było zobaczyć w popularnym serialu ''Ekstradycja'', gdzie również wcieliła się w postać dziennikarki.

Agnieszka Kublik – wyróżnienia

Zgodnie z przypuszczeniami ciężka praca Agnieszki Kublik i nieustanne dążenie do przekazania obiektywnej informacji zostały docenione poprzez liczne wyróżnienia. Do najbardziej prestiżowych należy z pewnością Grand Press w kategorii News, którego Agnieszka Kublik dostała w 2013 roku za artykuł opisujący pracę zespołu parlamentarnego ds. katastrofy smoleńskiej. Grand Press jest prestiżową nagrodą przyznawaną corocznie przez dziennikarski miesięcznik Press dla najlepszych polskich dziennikarzy zarówno telewizyjnych, prasowych, jak i radiowych w pięciu kategoriach (news, dziennikarstwo śledcze, publicystyka, reportaż, dziennikarstwo specjalistyczne). Drugim szczególnym wyróżnieniem Agnieszki Kublik jest odznaczenie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, co miało miejsce w 2014 roku, a samo wyróżnienie wręczył dziennikarce prezydent Bronisław Komorowski. Order Odrodzenia jest drugim w Polsce po Orderze Orła Białego odznaczeniem przyznawanym osobom cywilnym za wybitne osiągnięcia dla kraju.

Agnieszka Kublik – książki

Do najbardziej znanych książek Agnieszki Kublik zalicza się m.in. wspomniany zbiór rozmów przeprowadzonych z Moniką Olejnik pt. ''Dwie na jednego'', który wydany został w 2006 roku przez wydawnictwo Rosner & Wspólnicy. Inną równie znaną książką jest wywiad-rzeka przeprowadzony (wspólnie z Wojciechem Czuchnowskim) z Tomaszem Turowskim, znanym polskim oficerem wywiadu, który w okresie PRL inwigilował środowisko Jana Pawła II. Książka nosi tytuł ''Kret w Watykanie'' i ukazała się w 2013 roku nakładem wydawnictwa Agora SA w serii Biblioteka Gazety Wyborczej.

Agnieszka Kublik
Data urodzenia

13.02.1962

Miejsce urodzenia

Warszawa

Bibliografia
d4lvjar

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lvjar
d4lvjar
d4lvjar
d4lvjar

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj