Trwa ładowanie...

Podziękujmy za Agnieszkę Chylińską. Nikt tak jak ona nie pisze o rozstaniu

Aż by się chciało napisać "znowu to zrobiła". Do kupienia jest już nowa książka Agnieszki Chylińskiej. Artystka kolejny raz udowadnia, że jest królową empatii. Delikatnie szyje historię, w której pokazuje jak wygląda rzeczywistość dziecka, którego rodzice się rozstali.

Podziękujmy za Agnieszkę Chylińską. Nikt tak jak ona nie pisze o rozstaniuŹródło: East News
dtjbvhu
dtjbvhu

Może jeszcze nie wszyscy wiedzą, ale Agnieszka Chylińska jest od lat także autorką książek dla dzieci. Nie wiedzieliście? To nie wiecie, ile was ominęło. A przede wszystkim ile ominęło wasze dzieci, które pewnie zaczytywałyby się w historiach Zezi i Gilera.

Zobacz: Agnieszka Chylińska: "Kochałam się w Pawle Stasiaku z Papa Dance"

Nowa książka – "Dzielny Oczak" – to kontynuacja przygód rodziny Zezików. Tym razem opowiedziana z perspektywy Franka, czyli tytułowego Oczaka. To bystry chłopak, który przeżywa rozstanie rodziców. Próbuje zrozumieć je po swojemu.

Agnieszka Chylińska w niezwykle umiejętny sposób wplata te trudne dla dzieci tematy w historię Oczaka.

dtjbvhu

"Odkąd Państwo Zezikowie przestali być razem, okazało się, że mogą ze sobą rozmawiać normalnym głosem i dochodzić do porozumienia" - pisze.

Jak rozstanie widzą dzieci? W "Dzielnym Oczaku" jest kilka naprawdę poruszających fragmentów.

Jak choćby ten: "Doskonale pamiętał czasy, gdy Rodzice kłócili się lub nie odzywali się do siebie nawet przez kilka dni. Z jednej strony czuł ulgę, że dla wszystkich członków rodziny zakończył się ten mroczny i nieprzyjemny czas. Z drugiej strony zastanawiał się jednak, dlaczego ludzie, którzy kiedyś tak bardzo się kochali, że stworzyli rodzinę, czasem muszą się rozstać, by móc spokojnie ze sobą rozmawiać i być dla siebie mili".

"Tata na pewno kocha Mamę po swojemu. Ale widocznie nie kocha jej tak, jak Mama by chciała" – czytamy w książce.

dtjbvhu

Franek obserwuje swoich rodziców i zastanawia się, co między nimi się dzieje. Dziecko widzi szczegóły, dla których dorośli nie mają już takiej uwagi. Dostrzega zmiany w zachowaniu taty, gdy niedaleko wprowadza się nowa sąsiadka z dwiema córkami. Widzi też, że tata nie może przestać myśleć o mamie.

"Nieraz zastanawiał się, dlaczego Tata, który tak mocno kochał Mamę, pozwolił jej odejść i o nią nie zawalczył. Wiedział jednak, że to jest sprawa między Tatą i Mamą. Niemniej smutno mu było patrzeć na Tatę, który jakoś nie potrafił zacząć wszystkiego od nowa" – pisze Chylińska z perspektywy Franka.

"Dzielnego Oczaka" pochłonie dziecko, ale to też bardzo dobra lektura dla dorosłych. Agnieszka Chylińska subtelnie pokazuje wam, na co zwrócić uwagę. Na rodzinę, nie na pracę. Tego, w jaki sposób przemyca ważne sprawy nie da się już podrobić.

dtjbvhu

Pewnie wiele osób będzie się tu doszukiwać jakichś faktów o życiu Chylińskiej i jej rodziny. Tak było w przypadku poprzedniej książki, której bohater – Giler – ma cechy dziecka autystycznego. O książce sporo się mówiło, aż w końcu artystka udzieliła wywiadu, w którym zdradziła nieco więcej o swojej prywatności, o swoim wyjątkowym dziecku.

W "Dzielnym Oczaku" nie ma co doszukiwać się sensacji. Można tylko zachodzić w głowę, jak niesamowitą relację ze swoimi dziećmi musi mieć autorka, że tak pięknie pisze o rodzinie Zezików.

"Dzielny Oczak" ukazał się nakładem wydawnictwa Pascal 17 czerwca 2020 r.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe
dtjbvhu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtjbvhu