Podziękujmy za Agnieszkę Chylińską. Nikt tak jak ona nie pisze o rozstaniu
Aż by się chciało napisać "znowu to zrobiła". Do kupienia jest już nowa książka Agnieszki Chylińskiej. Artystka kolejny raz udowadnia, że jest królową empatii. Delikatnie szyje historię, w której pokazuje jak wygląda rzeczywistość dziecka, którego rodzice się rozstali.
Może jeszcze nie wszyscy wiedzą, ale Agnieszka Chylińska jest od lat także autorką książek dla dzieci. Nie wiedzieliście? To nie wiecie, ile was ominęło. A przede wszystkim ile ominęło wasze dzieci, które pewnie zaczytywałyby się w historiach Zezi i Gilera.
Zobacz: Agnieszka Chylińska: "Kochałam się w Pawle Stasiaku z Papa Dance"
Nowa książka – "Dzielny Oczak" – to kontynuacja przygód rodziny Zezików. Tym razem opowiedziana z perspektywy Franka, czyli tytułowego Oczaka. To bystry chłopak, który przeżywa rozstanie rodziców. Próbuje zrozumieć je po swojemu.
Agnieszka Chylińska w niezwykle umiejętny sposób wplata te trudne dla dzieci tematy w historię Oczaka.
"Odkąd Państwo Zezikowie przestali być razem, okazało się, że mogą ze sobą rozmawiać normalnym głosem i dochodzić do porozumienia" - pisze.
Jak rozstanie widzą dzieci? W "Dzielnym Oczaku" jest kilka naprawdę poruszających fragmentów.
Jak choćby ten: "Doskonale pamiętał czasy, gdy Rodzice kłócili się lub nie odzywali się do siebie nawet przez kilka dni. Z jednej strony czuł ulgę, że dla wszystkich członków rodziny zakończył się ten mroczny i nieprzyjemny czas. Z drugiej strony zastanawiał się jednak, dlaczego ludzie, którzy kiedyś tak bardzo się kochali, że stworzyli rodzinę, czasem muszą się rozstać, by móc spokojnie ze sobą rozmawiać i być dla siebie mili".
"Tata na pewno kocha Mamę po swojemu. Ale widocznie nie kocha jej tak, jak Mama by chciała" – czytamy w książce.
Franek obserwuje swoich rodziców i zastanawia się, co między nimi się dzieje. Dziecko widzi szczegóły, dla których dorośli nie mają już takiej uwagi. Dostrzega zmiany w zachowaniu taty, gdy niedaleko wprowadza się nowa sąsiadka z dwiema córkami. Widzi też, że tata nie może przestać myśleć o mamie.
"Nieraz zastanawiał się, dlaczego Tata, który tak mocno kochał Mamę, pozwolił jej odejść i o nią nie zawalczył. Wiedział jednak, że to jest sprawa między Tatą i Mamą. Niemniej smutno mu było patrzeć na Tatę, który jakoś nie potrafił zacząć wszystkiego od nowa" – pisze Chylińska z perspektywy Franka.
"Dzielnego Oczaka" pochłonie dziecko, ale to też bardzo dobra lektura dla dorosłych. Agnieszka Chylińska subtelnie pokazuje wam, na co zwrócić uwagę. Na rodzinę, nie na pracę. Tego, w jaki sposób przemyca ważne sprawy nie da się już podrobić.
Pewnie wiele osób będzie się tu doszukiwać jakichś faktów o życiu Chylińskiej i jej rodziny. Tak było w przypadku poprzedniej książki, której bohater – Giler – ma cechy dziecka autystycznego. O książce sporo się mówiło, aż w końcu artystka udzieliła wywiadu, w którym zdradziła nieco więcej o swojej prywatności, o swoim wyjątkowym dziecku.
W "Dzielnym Oczaku" nie ma co doszukiwać się sensacji. Można tylko zachodzić w głowę, jak niesamowitą relację ze swoimi dziećmi musi mieć autorka, że tak pięknie pisze o rodzinie Zezików.
"Dzielny Oczak" ukazał się nakładem wydawnictwa Pascal 17 czerwca 2020 r.