Trwa ładowanie...
d3rbudr

Adrian Frutiger

Wybitny szwajcarski artysta grafik i wielka postać światowej typografii. Jest specjalistą i międzynarodowym autorytetem komunikacji wizualnej. W swoich pracach połączył w jedno znajomość grafiki i typografii, elementy psychologii, socjotechniki, historii oraz etnologii.

Jest zarówno teoretykiem jak i praktykiem.
Jako teoretyk jest autorem prac naukowych z dziedziny komunikacji wzrokowej, graficznej, analizuje historyczny rozwój tworzonych przez człowieka znaków.

Jako praktyk jest twórcą nowych symboli, systemów znaków oraz projektantem krojów pism drukarskich (m.in. Univers i OCR-B). Jako ciekawostkę można podać fakt, że wszystkie magistrackie tablice informacyjne w całej Warszawie opisane są krojem pisma zaprojektowanym przez Frutigera.

Ten mistrz znaku znacznie przysłużył się semiografii, czyli dziedzinie zajmującej się formą i znaczeniem znaku graficznego.

W 1996 r. Senat Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przyznał Adrianowi Frutigerowi doktorat honoris causa.

Adrian Frutiger
Data urodzenia

31.12.1927

Bibliografia
d3rbudr

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rbudr
d3rbudr
d3rbudr
d3rbudr

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj