"Poczta Literacka" i cięte riposty
Od 1953 r. do 1968 r. Szymborska była kierownikiem działu poezji w krakowskim "Życiu Literackim", gdzie prowadziła rubrykę "Poczta Literacka", z której wybór dokonany przez Teresę Walas ukazał się nakładem Wydawnictwa Literackiego w 2000 roku (wznowienie - 2012). Tu po raz pierwszy czytelnik może spotkać Szymborską - lakoniczną mistrzynię słowa z niepowtarzalnym poczuciem humoru.
Do legendy przeszły błyskotliwe, zabawne i cięte odpowiedzi i rady, jakich Szymborska udzielała w ramach "Poczty Literackiej" początkującym poetom i prozaikom. Kilka przykładów:
"Dziękujemy za wiersze wraz z fotografią. Ma Pan b. ładnie zawiązany krawat"; "Najwięcej pomysłowości zdradza Pan w wymyślaniu nazwisk bohaterom. Ale to o wiele za mało, jak na udane opowiadanie s. f. Na razie mógłby Pan napisać bardzo ciekawą książkę telefoniczną"; "Wiersz na razie nieaktualny. Jeszcze ciągle piszemy: strzelec, mrówka, wziąłem. Jeśli w ortografii zajdą jakieś korzystne dla Pana zmiany, nie omieszkamy zawiadomić osobnym listem"; "Sądzi Pan, że lamus i Camus rymują się znakomicie, tymczasem powstał wiersz biały".