„Nowe” wersje starych książek
Znany zbiór opowiadań Raymonda Carvera O czym mówimy, kiedy mówimy o miłości? przeszedł proces odwrotny: wdowa po pisarzu, Tess Gallagher, wydała opowiadania na nowo jako zbiór pod tytułem Beginners, czyli, jak twierdzi, w wersji „oryginalnej”, zanim zostały one bezlitośnie pocięte, opatrzone poprawkami i otrzymały nowe tytuły wskutek poprawek wydawcy Carvera, Gordona Lisha.
Gallagher stoczyła ciężką walkę, by wydać zbiór opowiadań Carvera Beginners. Chciała pokazać światu, że opowiadania znane jako zbiór pod tytułem O czym mówimy, kiedy mówimy o miłości? z 1980 roku nie są tak naprawdę tymi samymi opowiadaniami, które napisał Carver.
Przypadek Carvera stał się tak kontrowersyjny po części dlatego, że nieświadomie pisarz oddał się w ręce bezwzględnego wydawcy. W 1980 roku Carver złożył w wydawnictwie Lisha zbiór opowiadań Beginners. Był już wtedy szanowanym pisarzem, choć daleko mu było do sławy. Lish przez długie lata dbał o jego karierę, wspomagał go od początku, także w latach choroby alkoholowej pisarza, kiedy Carver postanowił zapić się na śmierć. Lish zmniejszył manuskrypt zbioru Beginners o ponad połowę. Niektóre opowiadania zostały skrócone o 70–80 procent. Lish nie tylko mocno skrócił opowiadania, ale także je przeredagował, sprawił, że ich zakończenia były mniej jednoznaczne, uczynił je bardziej mrocznymi, pełnymi przemocy i okrucieństwa, bliższymi prostemu czytelnikowi, a za to pozbawionymi intelektualnych odniesień. Ostatecznie Carver zerwał współpracę z Lishem. („Forum”)
Czytaj również:
Rok 2009 w literaturze Azyl: warszawskie ZOO, wrzesień 1939