72 książki zgłoszono do Nagrody im. Kapuścińskiego za reportaż literacki
72 książki zgłoszono do tegorocznej edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. Dziesięć tytułów nominowanych do nagrody poznamy 5 marca, piątkę finalistów - w kwietniu, a laureata - w maju.
72 książki zgłoszono do tegorocznej edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. Dziesięć tytułów nominowanych do nagrody poznamy 5 marca, piątkę finalistów - w kwietniu, a laureata - w maju.
Do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki 2011 zgłoszono 72 książki. Ponad połowa zgłoszonych tytułów - 41 pozycji - to książki autorów polskich. 31 pozostałych tytułów zgłoszonych do nagrody to książki autorów zagranicznych reprezentujące siedem języków: angielski (19 książek), niemiecki (4), francuski (3), szwedzki (2) oraz niderlandzki, rosyjski i włoski (po jednej książce) - poinformowała sekretarz nagrody, Bożena Dudko.
Do nagrody im. Kapuścińskiego za reportaż literacki książki zgłosiło w tym roku 29 wydawców, najwięcej propozycji nadesłało wydawnictwo Czarne - 19 tytułów, nieco mniej Świat Książki - 8 książek, a Nasza Księgarnia i W.A.B. - po 5 tytułów.
Tytuły dziesięciu książek nominowanych w tym roku do nagrody im. Kapuścińskiego ogłoszone zostaną na konferencji prasowej 5 marca, następnego dnia po 80. urodzinach patrona nagrody, piątkę finalistów poznamy w kwietniu, a laureata - 11 maja wieczorem, w drugim dniu III Warszawskich Targów Książki.
Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawana jest co roku autorowi najlepszego reportażu literackiego opublikowanego po polsku w formie książki.Pierwszym laureatem w 2010 roku został francuski dziennikarz i korespondent wojenny Jean Hatzfeld za reportaż z Rwandy Strategia antylop w przekładzie Jacka Giszczaka . W drugiej edycji nagrody zwyciężyła Swietłana Aleksijewicz , autorka książki Wojna nie ma w sobie nic z kobiety , będącej zbiorem relacji kobiet-żołnierzy w Armii Czerwonej podczas II wojny; książkę przełożył na polski Jerzy Czech .
Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego jest formą wyróżnienia i promocji najwartościowszych książek reporterskich, które podejmują ważne problemy współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur. Jej celem jest uhonorowanie Ryszarda Kapuścińskiego, wybitnego reportera, dziennikarza, publicysty i poety, najczęściej - obok Stanisława Lema - tłumaczonego polskiego autora. Zwycięzca otrzymuje 50 tysięcy złotych, a jeśli jest nim autor zagraniczny, nagrodę 15 tys. zł odbiera także jego tłumacz.
Organizatorami nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki są miasto st. Warszawa i "Gazeta Wyborcza".