Trwa ładowanie...

72 książki zgłoszono do Nagrody im. Kapuścińskiego za reportaż literacki

72 książki zgłoszono do tegorocznej edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. Dziesięć tytułów nominowanych do nagrody poznamy 5 marca, piątkę finalistów - w kwietniu, a laureata - w maju.

72 książki zgłoszono do Nagrody im. Kapuścińskiego za reportaż literackiŹródło: PAP/Mirosław Trembecki
d2d96f6
d2d96f6

72 książki zgłoszono do tegorocznej edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. Dziesięć tytułów nominowanych do nagrody poznamy 5 marca, piątkę finalistów - w kwietniu, a laureata - w maju.

Do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki 2011 zgłoszono 72 książki. Ponad połowa zgłoszonych tytułów - 41 pozycji - to książki autorów polskich. 31 pozostałych tytułów zgłoszonych do nagrody to książki autorów zagranicznych reprezentujące siedem języków: angielski (19 książek), niemiecki (4), francuski (3), szwedzki (2) oraz niderlandzki, rosyjski i włoski (po jednej książce) - poinformowała sekretarz nagrody, Bożena Dudko.

Do nagrody im. Kapuścińskiego za reportaż literacki książki zgłosiło w tym roku 29 wydawców, najwięcej propozycji nadesłało wydawnictwo Czarne - 19 tytułów, nieco mniej Świat Książki - 8 książek, a Nasza Księgarnia i W.A.B. - po 5 tytułów.

Tytuły dziesięciu książek nominowanych w tym roku do nagrody im. Kapuścińskiego ogłoszone zostaną na konferencji prasowej 5 marca, następnego dnia po 80. urodzinach patrona nagrody, piątkę finalistów poznamy w kwietniu, a laureata - 11 maja wieczorem, w drugim dniu III Warszawskich Targów Książki.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawana jest co roku autorowi najlepszego reportażu literackiego opublikowanego po polsku w formie książki.Pierwszym laureatem w 2010 roku został francuski dziennikarz i korespondent wojenny Jean Hatzfeld za reportaż z Rwandy Strategia antylop w przekładzie Jacka Giszczaka . W drugiej edycji nagrody zwyciężyła Swietłana Aleksijewicz , autorka książki Wojna nie ma w sobie nic z kobiety , będącej zbiorem relacji kobiet-żołnierzy w Armii Czerwonej podczas II wojny; książkę przełożył na polski Jerzy Czech .

d2d96f6

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego jest formą wyróżnienia i promocji najwartościowszych książek reporterskich, które podejmują ważne problemy współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur. Jej celem jest uhonorowanie Ryszarda Kapuścińskiego, wybitnego reportera, dziennikarza, publicysty i poety, najczęściej - obok Stanisława Lema - tłumaczonego polskiego autora. Zwycięzca otrzymuje 50 tysięcy złotych, a jeśli jest nim autor zagraniczny, nagrodę 15 tys. zł odbiera także jego tłumacz.

Organizatorami nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki są miasto st. Warszawa i "Gazeta Wyborcza".

d2d96f6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2d96f6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj