3. Dom na Sekwanie - William Wharton
William Wharton to - obok np. Paula Coelho czy Jonathana Carrolla - jeden z tych autorów, którzy są (a przynajmniej jeszcze kilka lat temu byli) wielbieni przez tysiące polskich czytelników, choć tak naprawdę zupełnie nie wiadomo dlaczego. Autor "Ptaśka" stworzył sporo książek, które powinny się znaleźć w niniejszym zestawieniu. Myśleliśmy m.in. o takich tytułach, jak "Niezawinione śmierci" i "W księżycową jasną noc", ale ostatecznie wybór padł na autobiograficzny "Dom na Sekwanie".
Fabuła opowiada o pisarzu, który przeprowadza się do Francji, następnie kupuje barkę zacumowaną na Sekwanie i próbuje uczynić z niej swój rodzinny dom. Co dalej? Wharton szczegółowo opisuje remont barki. Jedna z dziennikarek WP tak steszcza książkę: "Heblowałem deskę w górę i w dół, na boki i wzdłuż, potem wbiłem gwoździk pod kątem 47, a nie, przepraszam, pod kątem 48 stopni".
W efekcie otrzymujemy coś na kształt poradnika dla każdego planującego w najbliższym czasie remont barki. Dowiemy się, co to jest dwuteownik i teleskopowe żerdzie, na czym polega szklenie okien oraz dlaczego cykliniarka podczas szlifowania podłogi zachowuje się jak narowisty koń.