Trwa ładowanie...

22 kwietnia - Wielkie Czytanie w ramach walki z analfabetyzmem

22 kwietnia - Wielkie Czytanie w ramach walki z analfabetyzmemŹródło: Inne
d4899a7
d4899a7

22 kwietnia odbędzie się Wielkie Czytanie - kulminacyjny moment akcji na rzecz walki z analfabetyzmem prowadzonej na całym świecie przez nauczycielskie związki zawodowe zrzeszone w Międzynarodówce Edukacyjnej w ramach Global Action Week.

O akcji poinformowała rzeczniczka Związku Nauczycielstwa Polskiego Magdalena Kaszulanis.

Global Action Week (GAW - Światowy Tydzień Działań) odbywa się co roku w kwietniu, w tym roku w dniach 20-26 kwietnia. Przypomina o kampanii „Edukacja dla Wszystkich” prowadzonej przez UNESCO, UNICEF i Międzynarodówkę Edukacyjną na rzecz prawa do bezpłatnej, dobrej jakościowo edukacji publicznej. W zeszłym roku w akcji na całym świecie wzięło udział 9 milionów nauczycieli.

Tematem przewodnim tegorocznej kampanii są problemy analfabetyzmu i niskiego poziomu umiejętności czytania. Organizatorzy akcji przypominają, że 776 milionów dorosłych na świecie to analfabeci, z czego 2/3 stanowią kobiety.
- Umiejętność czytania i pisania jest prawem każdego człowieka, narzędziem umożliwiającym wykorzystanie szans i uświadomienie sobie własnych kompetencji, środkiem wspomagającym rozwój osobisty i rozwój społeczno-kulturalny - podkreślają.

W ramach akcji poszczególne związki zawodowe zrzeszone w Międzynarodówce Edukacyjnej organizują spotkania, seminaria, dyskusje oraz inne przedsięwzięcia mające na celu zwrócenie uwagi na problem równego dostępu do edukacji. Np. w Argentynie działania na rzecz walki z analfabetyzmem będą towarzyszyć Międzynarodowym Targom Książki w Buenos Aires, w Brazylii odbędzie się kongres krajowy na temat edukacji, a z Zambii - akcja informacyjna na terenach wiejskich oraz w więzieniach.

d4899a7

Co roku w jednym - tym samym na całym świecie dniu - odbywa się główna impreza akcji - Wielka Światowa Lekcja. W tym roku nosić będzie ona nazwę Wielkie Czytanie. Związki zawodowe będą prosić znane postaci z życia publicznego o udział we wspólnym czytaniu. Związek Nauczycielstwa Polskiego, który należy do Międzynarodówki Edukacyjnej, do Wielkiego Czytania zaprosił m.in. minister edukacji Katarzynę Hall.

W środę w Ministerstwie Edukacji Narodowej pani minister spotka się z dziećmi z warszawskich szkół i świetlic dziennego pobytu.

Hall ma przeczytać fragment swojej ulubionej książki. Fragmenty ulubionych książek mają czytać też dzieci.

Jak poinformowała rzeczniczka ZNP Magdalena Kaszulanis, na zakończenie Wielkiego Czytania prezes ZNP Sławomir Broniarz ma poprosić minister o wspólne podpisanie deklaracji GAW nawołującej o dostęp do powszechnej, bezpłatnej i wysokiej jakości edukacji. Podobne deklaracje podpisywać mają uczestnicy Wielkich Czytań na całym świecie.

„Ja, niżej podpisana/y uczestniczyłam dzisiaj w Wielkim Czytaniu i rozmawiałam/em z młodzieżą o wielkim znaczeniu, jakie ma dla rozwoju człowieka umiejętność czytania. Moim pragnieniem jest, aby umiejętność tę posiadł każdy mieszkaniec naszego globu. Dlatego powinniśmy uczynić co w naszej mocy, i jest to zadanie rządów wszystkich państw na świecie, aby umożliwić każdemu człowiekowi dostęp do powszechnej, bezpłatnej i wysokiej jakości edukacji” - brzmi deklaracja.

Międzynarodówka Edukacyjna (EI - Education International) jest światową federacją związków zawodowych nauczycieli i pracowników oświaty. Zrzesza związki ze 166 krajów.

d4899a7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4899a7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj