Rok 1984, George Orwell
Przerażająca antyutopia autorstwa George'a Orwella opisuje świat, który w momencie powstawania książki (lata 40.) wydawał się bardzo odległy. Dziś jednak, gdy kamery zerkają na nas z każdego budynku, służby specjalne mają coraz większe możliwości prześwietlania naszych żyć, korporacje zbierają informacje, o swoich klientach, a w telewizji, ku uciesze widzów, garstka wybrańców odsłania najintymniejsze chwile swojej codzienności, wcale nie wydaje się to takie nierealne.
Orwell, przerażony europejskimi totalitaryzmami (przede wszystkim sowieckim) opisuje świat, w którym jednostka jest nieważna, a wszyscy ludzie poddawani są permanentnej inwigilacji. Wolna myśl, jest w nim zbrodnią (samo myślenie wbrew systemowi jest ścigane), a propaganda całkowicie kontroluje przekaz medialny - do tego stopnia, że manipuluje zawartością starych gazet, wmawiając ludziom, że historia wyglądała inaczej niż zapamiętali.
Być może właśnie dlatego * "Rok 1984"* czyta się dzisiaj nie jak science fiction, ale jak współczesną powieść szpiegowską. Główny bohater to przecież zwykły obywatel, przeciętny zjadacz chleba, pracujący w urzędzie. Fakt, że system może go pojmać i złamać, świadczy o tym, że może złamać każdego z nas. Pytanie tylko, kiedy to wszystko stanie się prawdą.