Nałkowska albo życie pisane - Hanna Kirchner
Kirchner ukazuje losy Nałkowskiej, jej życie prywatne, towarzyskie w kontekście jej pisarstwa. A jej pisarstwo – w kontekście wydarzeń tegoż życia. Dotyka problemów, które w innych biografiach pisarki są albo pomijane, albo też nie przywiązuje się do nich odpowiedniej wagi.
Czyni to odważnie, ale jednocześnie delikatnie, z pełnym szacunkiem dla artystki i jej wyborów. Stara się ukazywać Nałkowską w kontekście rodziny, z której pochodziła, środowiska, w którym się wychowała, ludzi, z którymi się stykała podczas swej pisarskiej działalności i „zwykłego” życia. Traumy dwóch wojen, jednej gorszej od drugiej, bezpowrotnego upadku świata, w którym wyrosła, zdrad swoich ukochanych, własnych namiętności.
Gratis dostajemy świetną analizę twórczości pisarki, zgodnie z przekonaniem Kirchner, że „na biografię pisarza składają się tak samo zdarzenia jego życia, jak jego utwory” – a w przypadku Nałkowskiej jest to szczególnie widoczne. Przy okazji otrzymujemy też galerię najważniejszych postaci życia kulturalnego Polski przed i po drugiej wojnie światowej. Świetna książka, rzetelnie udokumentowana, napisana z pasją, z ogromną wiedzą, z psychologicznym niekiedy zacięciem. (Sara Malicka)