Trwa ładowanie...

Piękna - recenzja komiksu od wyd. Kultura Gniewu

Choć mamy dopiero maj, już wiem, że "Piękna" na pewno wyląduje w mojej topce najlepszych komiksów 2022 r. To wyśmienicie narysowana i opowiedziana baśń dla dorosłych, w której spotykają się humor i okrucieństwo.

"Piękna", Kultura Gniewu, 2022 "Piękna", Kultura Gniewu, 2022 Źródło: Materiały prasowe
dejq1gi
dejq1gi

Flądra jest biedna, brzydka a na dodatek śmierdzi rybą "od rana do wieczora, w zimie i w lecie". Jednak pewnego dnia los się do niej uśmiecha. Wdzięczna za zdjęcie klątwy wróżka spełnia jej najskrytsze marzenie: Flądra staje się w oczach innych najpiękniejszą kobietą na świecie.

Haczyk? Szybko wychodzi na jaw, że zniewalająca uroda okazuje się przekleństwem. Mężczyźni tracą dla niej głowy, staczając się w objęcia obłędu, mordując i wzniecając z jej powodu wojny, kobiety nienawidzą, a ona sama staje się zakładniczką swojego wyglądu. Mrocznym obiektem pożądania, który każdy chce posiąść. Nawet siłą.

"Piękna" jest pod każdym względem komiksem wybitnym. Duet Hubert-Kerascoët bierze tu na warsztat dobrze znane baśniowe tropy, przenicowuje i dokonuje brawurowej dekonstrukcji. Efektem jest świetnie opowiedziana, błyskotliwa i absorbująca historia, od której nie sposób się oderwać.

ZOBACZ TEŻ: Komiks - renesans gatunku

To przewrotna i bardzo progresywna w wymowie opowieść o obsesji i pożądaniu, społecznych rolach i stereotypach, gdzie pod rękę idą cudowny humor i niepokojące momenty pełne okrucieństwa.

dejq1gi

Ten dysonans świetnie uwypuklają rysunki Kerascoëta, który przy użyciu kilku pociągnięć tuszu potrafi mistrzowsko oddać każdą emocję na twarzach nawet trzecioplanowych postaci. Humorystyczna kreska Francuza jest minimalistyczna, schludna i przywodząca na myśl skrzyżowanie stylu znanego z twórczości Zbigniewa Lengrena i Charlesa M. Schulza.

Źródło: Materiały prasowe
Piękna, Kultura Gniewu, 2022

Wrażenia dopełnia wykorzystanie nietypowej palety barw - czerni, bieli i pojawiającej się gdzieniegdzie sepii. Wprawdzie w sieci można znaleźć informację, że we Francji "Piękna" ukazała się jeszcze w kolorze, jednak ta wersja nie umywa się do trójkolorowego wariantu. To była naprawdę świetna decyzja Kultury Gniewu, aby właśnie w takiej formie wypuścić ten album.

Jaskrawa czerwień okładki kontrastująca z czarno-białymi rysunkami, punktowy lakier UV, pomysłowa wyklejka i jakościowy offset. Jeśli tak jak ja jesteście fetyszystami ładnie wydanych książek, biorąc "Piękną" do ręki, wydacie pomruk zadowolenia. Edytorsko to pod każdym względem pierwsza liga i obok "Miotacza śmierci" chyba jeden z najładniej zaprojektowanych komiksów Kultury Gniewu.

dejq1gi

Grzegorz Kłos, dziennikarz Wirtualnej Polski

Słuchasz podcastów? Jeśli tak, spróbuj nowej produkcji WP Kultura o filmach, netfliksach, książkach i telewizji. "Clickbait. Podcast o popkulturze" dostępny jest na Spotify oraz w aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach. A co jeśli nie słuchasz? Po prostu zacznij.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dejq1gi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dejq1gi