Trwa ładowanie...
d3bj507
23 maja 2013, 00:00

Żydzi Wieliczki i Klasna 1872-2012. Teksty i fotografie

książka
Oceń jako pierwszy:
d3bj507
Żydzi Wieliczki i Klasna 1872-2012. Teksty i fotografie
Rok wydania
Autorzy
Wydawnictwo
Inne
Źródło: Inne

„Było miasto, miasto i matka dla ludu Izraela, nazywano ją Wieliczką, i już jej nie ma” – napisała Miriam Skóra, ocalała z Zagłady. Wieliccy Żydzi zniknęli z historii swojego miasta w sposób tragiczny – nagle i wbrew swej woli. To o nich jest ta książka.

Cisza w mieście po żyjącej tu do połowy II wojny światowej społeczności żydowskiej stała się tak nieznośna, że trudno było ją dłużej ignorować.

27 sierpnia 2012 roku, w dniu 70. rocznicy zagłady Żydów z Wieliczki i okolicznych miejscowości, ukazuje się szósta książka Wydawnictwa Żyznowski, Żydzi Wieliczki i Klasna 1872–2012. Teksty i fotografie. Jest to antologia tekstów oraz uratowanych i powojennych fotografii, a także kopii zachowanych dokumentów, rysunków, pamiątek. Zamieszczamy w niej większość relacji, zeznań, wspomnień, opracowań, do których udało się nam dotrzeć lub spowodować ich powstanie dzięki dokumentom archiwalnym i świadectwom osób żyjących. Zasadniczą treść książki podzieliliśmy na trzy główne części: Przed Zagładą – obejmującą zapisane bądź zapamiętane losy Żydów wielickich i klaśnieńskich takich, jakimi byli żyjąc w Polsce w okresie od najwcześniejszego opisanego w źródłach dostępnych dla autorów tekstów po początek II wojny światowej; Zagłada – opisującą świadectwa o przeżyciach i zdarzeniach z czasu wojny ; Po Zagładzie– dotyczącą indywidualnych losów tych, którzy przeżyli, aż do dziś.

Poszczególne teksty mają różnorodne pochodzenie. Niektóre przedrukowujemy ze znanych nam publikacji (część z nich to tłumaczenia), inne – napisane wcześniej, ale nie publikowane – drukujemy po raz pierwszy, jeszcze inne napisano specjalnie ze względu na wydawaną przez nas antologię. Kilka współczesnych tekstów powstało w oparciu o rozmowy dotykające bolesnych wspomnień.

Nie próbowaliśmy mentalnie – ponieważ nie potrafilibyśmy – przetrwać wraz z ocalałymi z Zagłady nocy z 26 na 27 sierpnia 1942 roku, ukrywać się w bunkrach, lub przejść w milczeniu drogę z domów rodzinnych na łąki bogucickie, stanąć przed selekcją, przeżyć rozstanie z najbliższymi, zaznać niemieckich obozów, znieść donosy nieskrzywdzonych przez nas nieznajomych, ale też doświadczyć bezinteresownej miłości bliźniego.

Spróbowaliśmy przenieść te przeżycia na karty niniejszej antologii.

Żydzi Wieliczki i Klasna 1872-2012. Teksty i fotografie
Numer ISBN

978-83-922716-5-9

Wymiary

205x225

Gatunek

Historia powszechna

Oprawa

6

Liczba stron

597

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bj507
d3bj507
d3bj507
d3bj507

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj