Trwa ładowanie...
d37gae5
d37gae5

Zwyczajni bohaterowie

książka
d37gae5
Oceń jako pierwszy:
Zwyczajni bohaterowie
Tytuł oryginalny

Ordinary Heroes

Rok wydania
Wydawnictwo
83-7301-751-8_262_F.jpg
Inne

Stewart Dubinsky wiedział, że podczas drugiej wojny światowej jego ojciec służył w wojsku. Niegdyś poznał oficjalną historię o tym, jak David Dubin (ojciec zamerykanizował swoje nazwisko, do którego Stewart później powrócił) ocalił matkę Stewarta z okropieństw obozu koncentracyjnego. Po śmierci ojca odkrywa plik jego listów z czasów wojny do dawnej narzeczonej. Dowiaduje się, że David stanął przed sądem wojennym i został skazany na karę więzienia. Odkrycie wstrząsa nim, rzuca w labirynt tajemnicy rodzinnej i skłania do odkrycia prawdy o tym zagadkowym, chłodnym mężczyźnie, który nigdy nie chciał rozmawiać o wojnie.

Układa historię przeszłości ojca z fragmentów zdobytych w archiwach wojskowych, z listów i, w końcu, na podstawie pamiętnika, który ojciec napisał w areszcie, a który sekretnie przechował broniący go w procesie oficer. Stewart łączy ze sobą ogniwa dramatycznego i zaskakującego łańcucha zdarzeń. Dowiaduje się, w jaki sposób Dubin, prawnik w Wojskowym Biurze Śledczym (JAG) wchodzącym w skład Trzeciej Armii generała Pattona, spragniony wojennych wrażeń, doświadcza znacznie więcej, niż oczekiwał, kiedy ma wypełnić rozkaz aresztowania Roberta Martina, niesfornego oficera Biura Służb Strategicznych (OSS), który mimo że działa z nadzwyczajną odwagą i współpracuje z francuskim ruchem oporu, wydaje się wykonywać polecenia nie tylko swojego dowódcy.

Podążając za Martinem, Dubin oraz jego sierżant lądują na spadochronie w Bastogne, akurat gdy bitwa o Ardeny staje się najbardziej zacięta. Zmuszeni objąć dowództwo nad dramatycznie uszczuploną kompanią strzelców, obaj z konieczności przerywają poszukiwania Martina i jego pełnej temperamentu, zjawiskowej towarzyszki, Gity Lodz. Walczą o życie w zażartej zimowej bitwie, która przesądzi o losie Europy. Rekonstruując przerażające zdarzenia, bolesne wybory, których musiał dokonać ojciec na polu bitwy, w sali rozpraw i w miłości, Stewart coraz lepiej rozumie swoją przeszłość, charakter ojca i brutalną naturę wojny.

d37gae5
Zwyczajni bohaterowie
Wymiary

135x210

Oprawa

1

Liczba stron

408

Podziel się opinią

Share
d37gae5
d37gae5
d37gae5
d37gae5