Trwa ładowanie...
d49ahl6
09-05-2016 00:00

Żony SS-manów. Kobiety w elitarnych kręgach Trzeciej Rzeszy

książka
Oceń jako pierwszy:
d49ahl6
Żony SS-manów. Kobiety w elitarnych kręgach Trzeciej Rzeszy
Tytuł oryginalny

Die Frau an seiner Seite. Die Ehefrauen in der 'SS- Sippengemeinschaft'

Rok wydania
Autorzy
Wydawnictwo
Inne
Źródło: Inne

Organizacja SS wzorowana była na zakonach rycerskich, choć Heinrich Himmler już w 1929 r. mówił o przekształceniu jej we wspólnotę rodów – mężczyzn i kobiet. Miała to być elita narodu niemieckiego i jednocześnie rasa panów, władająca podbitymi terenami. Wydany w 1931 r. „Rozkaz o zaręczynach i małżeństwie” precyzyjnie określał, jakie kryteria musi spełniać żona esesmana i jaką ma pełnić rolę – zgodnie z zamysłami Reichsführera SS.

Liczne spośród żon esesmanów były nie tylko wtajemniczone w działalność swych mężów, lecz także aktywnie w niej uczestniczyły, były wspólniczkami w ich zbrodniach. Niektóre z nich mieszkały w osiedlach przylegających do obozów koncentracyjnych. Wychowywały tam dzieci, prowadziły życie towarzyskie, obchodziły święta, z zainteresowaniem zwiedzały miejsca pracy małżonków oraz przygotowywały się do pełnienia roli władczyń Wschodu.

W swojej wnikliwej i świetnie udokumentowanej książce Gudrun Schwarz pokazuje splot cech charakteru i okoliczności, które sprawiły, że te niemieckie kobiety doskonale się czuły u boku zbrodniarzy, a nawet potrafiły określać życie w pobliżu obozu jako „idyllę”.
Książka „Żony SS-manów” obala mit, zgodnie z którym kobiety w nazistowskiej machnie zbrodni były jedynie ofiarami okoliczności – i pokazuje ich prawdziwe, przerażające oblicze.

Żony SS-manów. Kobiety w elitarnych kręgach Trzeciej Rzeszy
Numer ISBN

978-83-8069-256-5

Wymiary

150x210

Gatunek

Historia powszechna

Oprawa

6

Liczba stron

384

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49ahl6
d49ahl6
d49ahl6