Trwa ładowanie...
21-02-2011 12:18

Zmarła uznana rusycystka i slawistka prof. Aleksandra Wieczorek

Zmarła uznana rusycystka i slawistka prof. Aleksandra Wieczorek - poinformował w niedzielę na swojej stronie internetowej Uniwersytet Opolski.

Zmarła uznana rusycystka i slawistka prof. Aleksandra WieczorekŹródło: Inne
d1h7g6i
d1h7g6i

Zmarła uznana rusycystka i slawistka prof. Aleksandra Wieczorek - poinformował w niedzielę na swojej stronie internetowej Uniwersytet Opolski. Prof. Wieczorek przez całą swoją karierę naukową była związana z opolską uczelnią.

Badania naukowe tej znanej w międzynarodowym środowisku slawistów i rusycystów specjalistki koncentrowały się m.in. wokół literatury i kultury rosyjskiego tzw. srebrnego wieku (przełom XIX i XX w.), rosyjskiej poezji emigracyjnej, polsko-rosyjskich związkach literackich i kulturowych, a także więzi kultur słowiańskich z zachodnioeuropejską tradycją filozoficzną, literacką i kulturową.

Prof. Wieczorek zajmowała się też związkami literatury z innymi dziedzinami sztuki oraz metodologią badań literackich i językoznawczych. Jest autorką czterech monografii, prawie stu artykułów naukowych, a także kilkudziesięciu recenzji, tekstów publicystycznych i encyklopedycznych artykułów hasłowych. Urodzona w 1946 r. badaczka uzyskała tytuł profesorski w 2001 r.

Prof. Wieczorek zyskała uznanie m.in. dzięki nowatorskim w swoim czasie rozprawom dotyczącym procesów w literaturze i kulturze rosyjskiej w okresie srebrnego wieku. Jej publikacje - m.in. W kręgu tradycji kulturowych. Annienski. Wołoszyn. Gumilow, przygotowana wspólnie z prof. Bronisławem Kodzisem antologia Muza na wygnaniu. Rosyjska poezja emigracyjna lat 1920-1940 oraz monografia nt. krótkiej formie narracyjnej w literaturze rosyjskiej XX wieku - są lekturą obowiązkową badaczy i studentów-slawistów we wszystkich ośrodkach akademickich w Polsce.

Badaczka była też inicjatorką i współredaktorką wydawanej wspólnie przez Uniwersytet Opolski i Uniwersytet w Ostrawie i liczącej dotąd 13 tomów serii wydawniczej "Studia Slavica. Slovanske Studie". Z jej inicjatywy w Uniwersytecie Opolskim, w którym m.in. przez dwie kadencje pełniła funkcję prodziekana wydziału filologicznego, w ostatnich latach odbyło się kilka ważnych międzynarodowych konferencji naukowych.

d1h7g6i

"Śmierć Pani Profesor Aleksandry Wieczorek jest wielką stratą dla całego naszego Uniwersytetu i dla całego polskiego środowiska slawistycznego. Przynosi także ból czysto ludzki: żal za Człowiekiem skromnym i cichym, nadzwyczaj prawym i sprawiedliwym, pełnym życiowej mądrości, uroku, elegancji, ciepła" - napisali w niedzielę przedstawiciele Uniwersytetu Opolskiego. Uroczystości pogrzebowe zmarłej w piątek prof. Wieczorek odbędą się we wtorek w Opolu i Paczkowie.

d1h7g6i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1h7g6i

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj