Trwa ładowanie...
4 maja 2010, 12:19

Zmarł Ryszard Matuszewski

Ryszard Matuszewski- wybitny historyk literatury, krytyk literacki, eseista, tłumacz, autor podręczników - zmarł w czwartek w Warszawie w wieku 96 lat – poinformowała rodzina pisarza.

Zmarł Ryszard MatuszewskiŹródło: Jupiterimages
d3bj507
d3bj507

Ryszard Matuszewski - wybitny historyk literatury, krytyk literacki, eseista, tłumacz, autor podręczników - zmarł w czwartek w Warszawie w wieku 96 lat – poinformowała rodzina pisarza.

Ryszard Matuszewski urodził się w Warszawie 18 sierpnia 1914 r. Ukończył stołeczne gimnazjum im. Adama Mickiewicza, w którym jego klasowymi kolegami byli m.in. krytyk literacki i eseista Jan Kott i słynny kurier z Warszawy Jan Nowak-Jeziorański. Skończył wydział prawa na Uniwersytecie Warszawskim.

W 1931 r. debiutował wierszami i artykułami na łamach międzyszkolnego pisma „Kuźnia Młodych”.

W dwudziestoleciu międzywojennym ukończył także szkołę podchorążych łączności w Zegrzu. Pracował m.in. jako aplikant w Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.

d3bj507

W 1939 r. uczestniczył w kampanii wrześniowej, a podczas okupacji niemieckiej działał w podziemiu kulturalnym związanym ze strukturami Polskiej Partii Socjalistycznej - Wolność, Równość, Niepodległość.

Po wojnie pracował jako wydawca i redaktor w pismach literackich. Był m.in. sekretarzem redakcji tygodnika „Kuźnica” i kierownikiem działu krytyki w tygodniku „Nowa Kultura”.

W Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk był kierownikiem pracowni literatury współczesnej; przez okres kilkudziesięciu lat (1956-1985) pisał stałe sprawozdania z ruchu poetyckiego w wydawnictwie „Rocznik Literacki”.

W latach 1969-2003 był jednym ze współzałożycieli i wiceprezesów Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Literackich z siedzibą w Paryżu. Był także członkiem Związku Literatów Polskich, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i polskiego PEN Clubu.

d3bj507

Jest autorem cenionych podręczników, kompendiów wiedzy o literaturze, opracowań i antologii literackich. Do ważniejszych jego książek należą m.in. Doświadczenia i mity, Literatura polska lat 1918-1939, Z bliska, Literatura polska 1939-1991, Polska literatura współczesna, Moje spotkania z Czesławem Miłoszem, Wisławy Szymborskiej dary przyjaźni i dowcipu.

Tłumaczył literaturę francuską, m.in. Komunistów Louisa Aragona; także wiersze Stephane'a Mallarme'a i Paula Claudela.

Wydał także książki wspomnieniowe: Żółte dzioby, zielone lata, Alfabet. Wybór z pamięci

d3bj507

90-latka, Zapiski świadka epoki.

Na uwagę zasługują także jego opracowania, m.in.: Poezja Polski Ludowej, Poezja polska

1914-1939. Zajmował się twórczością m.in. Leopolda Staffa, Zofii Nałkowskiej, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Juliana Tuwima, Marii Dąbrowskiej i Jarosława Iwaszkiewicza. O twórczości włoskiej tego ostatniego napisał książkę Przyleciał anioł cały malinowy.

W 1961 r. ożenił się ze znaną tłumaczką literatury pięknej - francuskiej i angielskiej, edytorem i wydawcą Ireną Szymańską.

d3bj507

Był wyróżniony m.in. Dyplomem Honorowym i Medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata (na wniosek Jana Nowaka-Jeziorańskiego) i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

- Mam wielu ulubionych poetów, jestem dość eklektyczny. Kocham Miłosza i Szymborską. Bardzo lubię Różewicza, Herberta, Białoszewskiego - mówił w wywiadzie dla tygodnika „Przegląd” w 2003 r.

Wśród poetów cenił także m.in.Ewę Lipską, Stanisława Barańczaka i Adama Zagajewskiego.

d3bj507

- To ostatnie pokolenie, które do mnie przemawia - zaznaczał.

W jego opinii, w czasach współczesnych literatura piękna dociera do ograniczonej liczby odbiorców.

- Zawsze, co prawda, tak było, ale to, że ogromna liczba nastolatków żyje internetem i telewizją, sprawia, że książka nie jest dla nich czymś tak ważnym, jak dla mojego pokolenia - tłumaczył w tym samym wywiadzie.

Ale, jak zastrzegał, literatura piękna zawsze była pokarmem wybranych.

d3bj507
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bj507

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj