Zjednoczone Emiraty Arabskie i Oman
Autorzy |
Czemu mielibyśmy na tym poprzestać?” - zapytał Mohammed Bin Raszid al Maktum, szejk Dubaju, kiedy przedstawiono mu projekt budowli, która miała mieć 90 pięter. Efekt tych nieposkromionych ambicji jest taki, że Burdż Dubaj jest dziś największym budynkiem świata. To również symbol wizji przyszłości, jaka jawi się jego władcy.
Wybierasz się na własną rękę? Bez względu na wybrany środek transportu, przewodnik ten będzie Ci służył. Zawiera użyteczne wskazówki zarówno dla podróżujących samochodem (własnym lub wynajętym), autobusem, minibusem, promem, samolotem.
A co przywieźć z Emiratów? Przewodnik sypie propozycjami - jedną z nich jest kadzidło, bez którego nie powinno się nawet tych terenów opuścić. Sprzedawczynie pokażą klientowi, jak palić kadzidło i zaoferują również inne rodzaje pachnideł. Warto też kupić kolorową kadzielniczkę, w której spala się produkt. W przewodniku znajdziesz dużo więcej na temat rodzajów i historii kadzidła i dowiesz się, gdzie nabyć bryłki żywicy, żeby w domu długo pachniało Omanem.
Jeśli w przerwie zwiedzania planujesz wybrać się na plażę, z przewodnikiem poznasz plażowy savoir-vivre - należy bowiem pamiętać, że na publicznych plażach panują określone reguły, których wypada przestrzegać. W 2008 r. aresztowano kilkadziesiąt "nieprzyzwoicie" zachowujących się osób. Szerokim echem odbiła się sprawa dwójki Brytyjczyków, których oskarżono o utrzymywanie kontaktów seksualnych na plaży (czemu oboje zaprzeczali). Zostali oni skazani na trzy miesiące więzienia, grzywnę i deportację, uniknęli jednak tej pierwszej kary. Na ulicy widuje się pary wymieniające uściski, ale warto pamiętać, że jest się w islamskim kraju, gdzie pewnie zachowania są odbierane inaczej.
Jeśli będziesz w Maskacie, koniecznie odwiedź Wielki Meczet (Meczet sułtana Kabusa). Z przewodnika dowiesz się, jak się przygotować, żeby do niego wejść. Ta największa konstrukcja w Omanie zajmuje powierzchnię 40 tys. m2, mieści ok. 20 tys. wiernych. Główna sala modlitewna zapiera dech w piersiach. Podłoga wyłożona jest perskim dywanem, utkanym przez 600 kobiet przez 4 lata. Wnętrze oświetla 35 żyrandoli wysadzanych kryształami Swarovskiego, z których największy (14 x 8 m) wisi w centralnej kopule wspartej na czterech kolumnach. Przewodnik obfituje w tego rodzaju ciekawostki i robiące wrażenie liczby – możesz go czytać nie ruszając się nawet z miejsca i dzięki plastycznym opisom uzyskać trójwymiarowy obraz tamtejszej rzeczywistości.
Barka w północnym Omanie ma do zaoferowania walki byków, ale w innym niż hiszpańska corrida wydaniu. Zamiast krwawego widowiska samce przepychają się rogami. Wygrywa zwierzę, któremu uda się wypchnąć drugie poza arenę. Czasami zdarza się, że byk nagle odwraca się i ucieka w kierunku zgromadzonych gapiów. Widowisko jest wydarzeniem dość spontanicznym i nie zawsze organizowane jest w tym samym miejscu, ale przewodnik wskaże Ci orientacyjną lokalizację oraz poda terminy walk, jeśli jesteś amatorem tego typu wrażeń.
Praktyczny Przewodnik nie wskaże Ci jedynie słusznej linii ani nie poprowadzi Cię autorytatywnie ścieżką kolejnych punktów, które każdy turysta powinien widzieć i pod którymi winien się sfotografować. Sam wybierzesz, co dla Ciebie dobre – przecież może wcale nie lubisz tłumów i zaplanujesz zupełnie co innego. To bodaj najbardziej „rozumiejąca” seria Pascala, w podróży raczej asystująca, a nie narzucająca sposobu patrzenia, słuchania i odczuwania.
Numer ISBN | 978-83-7513-521-3 |
Wymiary | 120x200 |
Gatunek | Literatura podróżnicza,Turystyka,Przewodniki |
Oprawa | 1 |
Liczba stron | 384 |
Podziel się opinią
Komentarze