Zgłoszenia kandydatów do Nagrody Literackiej Gdynia - do końca stycznia
Organizatorzy Nagrody Literackiej Gdynia do końca stycznia czekają na zgłoszenia kandydatów. W tym roku konkurs zostanie rozstrzygnięty w czterech kategoriach: poezja, proza, esej i przekład na język polski.
Organizatorzy Nagrody Literackiej Gdynia do końca stycznia czekają na zgłoszenia kandydatów. W tym roku konkurs zostanie rozstrzygnięty w czterech kategoriach: poezja, proza, esej i przekład na język polski.
Do Nagrody Literackiej Gdynia zgłaszać można napisane po polsku lub przetłumaczone na język polski książki, których pierwsze (polskie) wydania ukazały się w minionym roku. Zgłoszeń mogą dokonywać zarówno pełnoletnie osoby prywatne, jak i wydawnictwa czy osoby reprezentujące instytucje kultury lub media o charakterze literackim.
Warunkiem jest m.in. dołączenie do zgłoszenia ośmiu egzemplarzy danej książki, by mogli się z nią zapoznać członkowie kapituły wybierającej najlepsze pozycje.
Zgłoszenia przyjmuje Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni (ul. Świętojańska 141-143, 81-401 Gdynia, tel. 58 622 73 55), której dyrektor - Violetta Trella jest sekretarzem kapituły Nagrody. Pełny regulamin konkursu znajduje się na stronie www.nagrodaliterackagdynia.pl
Organizatorem odbywającego się corocznie konkursu jest miasto Gdynia. W tym roku nagroda przyznana zostanie po raz dziewiąty. Do trzech dotychczasowych kategorii: poezji, prozy i eseju dołączono w tym roku czwartą - przekład na język polski.
Składająca się z ośmiu jurorów kapituła nagrody w każdej z kategorii wyłoni maksymalnie pięć nominowanych tytułów: zostaną one ogłoszone podczas odbywających się w maju Warszawskich Targów Książki. W czerwcu w Gdyni, w trakcie festiwalu Dni Nagrody Literackiej Gdynia, nastąpi rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie laureatów. Zwycięzca w każdej z kategorii otrzyma 50 tys. zł.
W ubiegłym roku do nagrody zgłoszono rekordową liczbę tytułów - aż 339, o 70 więcej niż rok wcześniej. Laureatami ubiegłorocznej edycji konkursu byli: Zyta Oryszyn w kategorii proza za książkę pt. "Ocalenie Atlantydy", Andrzej Sosnowski w kategorii poezja za tom "Sylwetki i cienie" oraz Adam Lipszyc w kategorii eseistycznej za "Sprawiedliwość na końcu języka. Czytanie Waltera Benjamina".