Trwa ładowanie...
d310kix
15-04-2010 00:00

Zespoły napięć

książka
Oceń jako pierwszy:
d310kix
Zespoły napięć
Rok wydania
Autorzy
Inne
Źródło: Inne

W zbiorze opowiadań autor opisuje konsekwentnie świat kobiet: uważa, że jest zupełnie inny niż świat mężczyzn. A także lepszy, ciekawszy, bogatszy w przeżycia. Bardziej i częściej wzruszający. I o tych wzruszeniach jest ta książka.
W "Zespołach napięć" Wiśniewski zaczyna od pierwszej, a kończy na ostatniej menstruacji, traktowanych jako wydarzenia, które mimo swojej biologiczności są przełomami w sensie psychologicznym. Zamykają klamrą okres niezwykle ważny w życiu kobiet, a także w życiu towarzyszących im mężczyzn.
Menstruacje są istotne zawsze - i ta pierwsza, i ta ostatnia. Jak w "Menopauzie":

- To była pani ostatnia menstruacja - powiedział. Nawet mu nie zadrżał głos. Zastygłam, jak te postaci w filmach, gdy naciśnie się przycisk "pauza" w odtwarzaczu wideo. Nie mogłam się poruszyć. Jak to? Już? Tak bez fanfar, banalnie i bez ostrzeżenia przestałam być w wieku rozrodczym? A przecież tak niedawno w domu dziadków zaciągnęłam moją siostrę na strych pełen pajęczyn i z dumą i w największej tajemnicy powiedziałam: "Dzisiaj dostałam... no wiesz!". Przecież to tak niedawno...

Wiśniewskiego interesuje to, co zdarzy się lub nie zdarzy, gdy w życiu kobiety pojawi się lub nie pojawi menstruacja. Biologiczną stroną tego procesu nie zajmuje się prawie wcale - interesują go decyzje bohaterek (i bohaterów) podjęte pod wpływem tego zdarzenia i ich konsekwencje. Intymność menstruacji wiąże z intymnością miłości.

"Menopauza" to wzruszająca opowieść o przemijaniu i straconych szansach.

"Syndrom przekleństwa Undine" - historia dziewczyny dotkniętej rzadką chorobą - a tak naprawdę opowieść o tym, że warto być dobrym i uczciwym.

"Anorexia nervosa" to historia młodej kobiety, która walcząc z rozpaczą staje się anorektyczką.

"Noc poślubna" - szczegółowa historia krótkiego małżeństwa Ewy Braun i Adolfa Hitlera, opowiedziana ustami Magdy Goebbels, po tym, jak otruła szóstkę swoich dzieci tuż przed kapitulacją Berlina.

"Kochanka" to wyznania młodej kobiety, której przypadł w udziale los "tej drugiej". Analiza zazdrości, zdrady i granic niewierności, których nie można przekroczyć.

"Cykle zamknięte"- poruszająca, a momentami nawet drastyczna opowieść o tęsknotach mężczyzn zamkniętych na długie miesiące na statku rybackim. Swoiste studium ról, jakie w życiu tych mężczyzn odgrywają nieobecne kobiety.

Zespoły napięć
Numer ISBN

83-7337-887-1

Wymiary

140x200

Gatunek

Powieści i opowiadania,Powieści i opowiadania,Powieści i opowiadania

Oprawa

1

Liczba stron

148

Inne wydania

Warszawa - 2002-05-09, Warszawa - 2009-07-02

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d310kix
d310kix
d310kix