7 lipca komisarz europejski do spraw podatkowych Laszlo Kovacs ogłosił nową propozycję dotyczącą obniżenia podatku, która została przyjęta przez Komisję Europejską. Komisja dodała do aktualizowanej listy dóbr i usług, które korzystają ze zredukowanego podatku VAT poniżej sześciu proc. (Aneks III do szóstej Dyrektywy VAT) książki audio, tj. książki czytane na głos i nagrywane na nośnikach fizycznych.
Federation of European Publishers reprezentująca 26 narodowych stowarzyszeń wydawców z Unii Europejskiej i Europejskiego Regionu Ekonomicznego, wyraża zadowolenie z przyjęcia przez komisję rozszerzenia definicji książki. Publikowanie książek jest wiodącą produkcją kulturalną w Europie, z 22 mld Euro w obrotach wydawnictw i ponad 140 tys. euro bezpośrednio w zatrudnieniu.
Odnośnie podatku od wartości dodanej (VAT), 25 z 27 krajów członkowskich przyjęło dla książek zerową stawkę tego podatku lub podatek zredukowany. Celem nadrzędnym tej pozytywnej polityki podatkowej jest wzrost czytelnictwa, edukacja i kultura.
Książki nie są jedynymi produktami podlegającymi rewolucji digitalnej. Coraz więcej książek jest „czytanych” albo w wersji audio (np. w Szwecji stanowią one prawie 10 proc. rynku książek), lub są rozpowszechniane w formie cyfrowej przez wydawców lub dystrybutorów internetowych.
- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że stowarzyszenia członkowskie mogą obecnie uważać książki audio jako objęte zredukowanym podatkiem. Będziemy kontynuować współpracę z Komisją Europejską w celu pokazania ważności naszego sektora dla europejskiej ekonomii oraz społecznej i kulturalnej integracji europejskiej. Mamy nadzieję, że w perspektywie czasu Komisja Europejska zaakceptuje nowe formy rozpowszechniania książek przez platformy cyfrowe, z takim samym efektem końcowym jak książki fizyczne, wprowadzając je do programu lizbońskiego. Książki pełnią szczególną rolę na wszystkich poziomach edukacji – powiedział Po informacji ogłoszonej przez Komisję Europejską prezydent FEP Federico Molta z Włoch.