Trwa ładowanie...
fragment
24-01-2011 10:23

Zdrowe odżywianie i higiena kobiety ciężarnej

Zdrowe odżywianie i higiena kobiety ciężarnejŹródło: Inne
d105mme
d105mme

Kilka praktycznych rad dla przyszłych mam

* *• Najważniejsze jest zdrowie Twoje i dziecka, które nosisz pod sercem.

• Wspólnie z mężem czy partnerem zapewnijcie przyszłemu dziecku jak najlepsze warunki do rozwoju fizycznego i psychicznego podczas ciąży.

• Unikaj sytuacji stresujących i wszelkich napięć.

• Dużo się uśmiechaj i śmiej, bo śmiech to zdrowie.

d105mme

• Słuchaj ulubionej muzyki – przede wszystkim wyciszającej.

• Jeżeli lubisz, dużo śpiewaj.

• Czytaj interesujące książki i oglądaj pozytywne filmy.

• Rozmawiaj o dziecku z mężem, partnerem lub przyjacielem.

• Rozmawiaj o swoim samopoczuciu z najbliższymi.

• Nie przemęczaj się i nie przepracowuj.

• Nie spiesz się – ze wszystkim zdążysz.

• Nie biegaj, nie skacz.

• Dużo spaceruj na świeżym powietrzu.

• Uprawiaj lekką gimnastykę, ale wcześniej skonsultuj to z lekarzem ginekologiem.

d105mme

• Unikaj dłuższego siedzenia lub leżenia w jednej pozycji.

• Wysypiaj się przynajmniej osiem godzin na dobę.

• Odżywiaj się mądrze i zdrowo, jedz regularnie pięć–sześć posiłków dziennie.

• Nie odchudzaj się pod żadnym pozorem.

• Dbaj o siebie, wyglądaj kobieco i atrakcyjnie.

• Używaj sprawdzonych kosmetyków, takich, które nie uczulają.

• Unikaj gorących kąpieli.

• Raczej nie farbuj włosów w czasie ciąży.

d105mme

• Od czasu do czasu spełniaj swoje kaprysy i zachcianki.

• Praca zawodowa nie może Cię stresować.

• Nie możesz pracować w godzinach nocnych i nadliczbowych.

• Nie możesz pracować w warunkach szkodliwych i toksycznych (chemikalia, czynniki promieniotwórcze).

Prawidłowa waga w czasie ciąży

Przyrost wagi ciała podczas ciąży jest jak najbardziej pożądanym i naturalnym procesem, czy nam się to podoba czy nie. Niestety, często z tego powodu kobiety ciężarne, zwłaszcza dbające wcześniej o nienaganną sylwetkę, przeżywają rozterki. I niepotrzebnie. Wkrótce, tydzień po tygodniu, przekonasz się, że ciąża to najszczęśliwszy okres w życiu, zarówno Twoim, jak i ukochanego mężczyzny. To czas oczekiwań i nadziei, którego spełnieniem jest urodzenie zdrowego dziecka. Natura tak nas ukształtowała i przygotowała do macierzyństwa, aby można było w tym szczególnym czasie zapewnić swojemu maleństwu maksymalny komfort i bezpieczeństwo. Nienarodzone dziecko jest całkowicie zależne od matki, potrzebuje do swojego rozwoju stałego dopływu substancji odżywczych. Dlatego zadbaj o właściwą dietę.

d105mme

Wskazany jest systematyczny przyrost masy ciała. Zapobiegnie to w przyszłości powstawaniu nadmiernym rozstępom, co ma miejsce w przypadku gwałtownego przybierania na wadze. W pierwszych trzech miesiącach możesz przytyć niewiele: od jednego do dwóch kilogramów. Jeżeli miałaś znaczną nadwagę przed zajściem w ciążę, możesz w pierwszym trymestrze w ogóle nie przytyć, czym nie należy się martwić. Przeciętnie kobieta w okresie ciąży przybiera na wadze: od 11 do 14 kilogramów. W dużym stopniu zależy to właśnie od wagi, którą miałaś przed poczęciem dziecka. Obowiązuje reguła, że kobiety z mniejszą wagą powinny przytyć nieco więcej aniżeli te, które były znacznie tęższe. Jeżeli byłaś bardzo szczupła, możesz przytyć nawet 17 i więcej kilogramów. Również w czasie ciąży mnogiej przybywa trochę kilogramów – wtedy przyrost masy ciała zwiększa się o wagę drugiego dziecka. Prawidłową dla Ciebie wagę dokładnie określi lekarz prowadzący – ginekolog.

Zbyt mały przyrost masy ciała podczas ciąży stwarza zagrożenie dla płodu i samej matki. Dziecko może urodzić się jako wcześniak lub ze zbyt niską wagą urodzeniową, ponadto częściej chorować w okresie niemowlęcym, jak również późniejszym. Kobieta ze znaczną niedowagą przed zajściem w ciążę wymaga szczególnej opieki i troski nie tylko ze strony lekarza, ale także rodziny. Powinna przytyć znacznie więcej w pierwszym trymestrze i koniecznie wyrównać wagę do prawidłowej, aby nie miało to negatywnego wpływu na rozwój płodu. W późniejszym okresie ciąży rosnące dziecko będzie także potrzebować zdecydowanie więcej składników odżywczych do prawidłowego rozwoju. Jeżeli będziesz miała niedowagę, to może niekorzystnie wpłynąć na Twój stan zdrowia, bowiem składniki niezbędne dla maleństwa będą czerpane z zapasów organizmu przyszłej mamy.

Ciąża absolutnie nie jest właściwym momentem na odchudzanie! Taki pomysł należy wybić sobie z głowy. Lekarze zalecają, aby w okresie ciąży przytyć nie mniej niż dziewięć kilogramów. Dlatego podczas kontrolnej wizyty u lekarza prowadzącego każdorazowo zapisywana będzie Twoja waga. Ginekolog zasygnalizuje, czy masz prawidłowy przyrost masy ciała. Począwszy od czwartego miesiąca, powinnaś stopniowo zwiększać swoją masę wagową. W ostatnim miesiącu ciąży tempo przyrostu zdecydowanie maleje.

d105mme

Powinnaś przybierać na wadze, stosując nawyki racjonalnego odżywiania (patrz: Prawidłowe odżywianie kobiety ciężarnej oraz Planowanie jadłospisów). Pamiętaj też, że poród to ogromny wysiłek fizyczny i psychiczny dla organizmu kobiety. Również późniejszy okres związany z karmieniem maleństwa będzie od Ciebie wymagać zdecydowanie więcej sił i energii.

Oczywiście nie przejmuj się idealnym przyrostem masy ciała. Jeżeli przybywa Ci więcej kilogramów, to nie szkodzi. Odstępstwa od ideału są jak najbardziej dopuszczone, zwłaszcza że masz prawo do swoich zachcianek i spełniania żywieniowych kaprysów. Jednak pamiętaj, aby zbyt często nie były to produkty bezwartościowe, dostarczające wyłącznie tzw. pustych kalorii. Dodatkowe kilogramy wynikające z tego odkładają się wyłącznie w tkankę tłuszczową.

Być może zastanawiasz się, dlaczego aż tyle kilogramów trzeba przytyć w czasie ciąży. Dziecko przeciętnie rodzi się z wagą trzech–czterech kilogramów. A co z pozostałymi kilogramami? W okresie ciąży zachodzą istotne zmiany w Twoim organizmie. Kształtuje się kobieca sylwetka. Twoje piersi nabierają pełniejszego kształtu, powiększa się macica, zwiększa ilość krwi, wykształca łożysko, a wraz z nim przybywa płynów owodniowych, które chronią maleństwo przed urazami i wstrząsami. Przybywa też innych płynów ustrojowych i oczywiście trochę tkanki tłuszczowej, która gromadzi się głównie na pośladkach, biodrach i udach, czym nie powinnaś się zbytnio martwić. To przecież kobiecy atut – mieć nieco zaokrąglone kształty. Poza tym w pierw- szych miesiącach zrzucisz zbędne kilogramy, zwłaszcza gdy będziesz karmić w sposób naturalny, czyli piersią.

d105mme
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d105mme