O.J. Simpson
O.J. Simpson, słynny amerykański futbolista i aktor w 1994 roku został oskarżony o zabicie swojej byłej żony, Nicole Brown, oraz kelnera z restauracji "Mezzaluna", Rona Goldmana.
Sprawę okrzyknięto w USA procesem stulecia. Wielkie emocje budził rasowy kontekst mordu. Żona czarnoskórego Simpsona była bowiem biała. Czarni Amerykanie trzymali kciuki za gwiazdora, który ich zdaniem padł ofiarą spisku białych.
Żona Simpsona, Nicole, i jej przyjaciel Ron Goldman, zginęli od ciosów nożem 12 czerwca 1994 r. w Los Angeles w Kalifornii. Przeciwko O.J. przemawiało wiele dowodów, m.in. badania DNA śladów krwi pozostawionych na miejscu zabójstwa.
Mimo to, po trwającym ponad rok procesie stulecia, transmitowanym w całości przez telewizję, oskarżony został w 1995 r. uniewinniony przez ławę przysięgłych. Wynajętym przez niego najlepszym adwokatom w USA udało się przekonać ławników, że niektóre dowody są wątpliwe.
Sprawa miała jednak także aspekt rasowy. Czarnoskórego Simpsona sądziła ława przysięgłych złożona w większości z Afroamerykanów. Werdykt komentowano jako swoisty rewanż Murzynów na białej Ameryce za wyroki niesprawiedliwie skazujące czarnych w epoce segregacji rasowej, wydawane przez sądy przysięgłych złożone z białych.
Rodziny ofiar wytoczyły Simpsonowi proces cywilny, w którym zasądzono na ich korzyść odszkodowanie w wysokości 33,5 miliona dolarów.
W 2006 roku Simpson zapowiedział wydanie kontrowersyjnej książki zatytułowanej If I Did It (Jeśli to zrobiłem), w której opisał, jak zabiłby swoją żonę, gdyby to rzeczywiście zrobił. I choć publikacja książki została wstrzymana z powodu oburzenia opinii publicznej, jej fragmenty można znaleźć w Internecie.